W dzisiejszych czasach o przyszłej pracy należy zacząć myśleć już w czasach licealnych. Wybór studiów jest ważny, gdyż niektóre zawody nie są obecnie praktycznie wcale poszukiwane. Jeszcze bardziej niż sam kierunek istotne jest to, co student robi poza zajęciami. To w największym stopniu będzie determinowało jego szanse na rynku pracy.
Edukacja nie gwarantuje nam znalezienia pracy. Bez odpowiedniego doświadczenia trudno jest znaleźć cokolwiek. Największy odsetek wśród bezrobotnych w naszym kraju stanowią osoby młode. Wiele kierunków uniwersyteckich nazywanych jest producentami bezrobotnych. Nie ma co się dziwić. Jest to niestety wina naleciałości z zeszłego systemu. Przyzwyczajenia do tego, że skończona szkoła zagwarantuje pracę, w której będzie można spędzić czas aż do emerytury. Karmią nas tym nasi rodzice, co, niestety, zupełnie się w dzisiejszych czasach nie sprawdza.
Największe szanse na sukces mają te osoby, które tyle zdobywają najwyższe oceny, co dodatkowe doświadczenie. Obecnie najbardziej premiowane jest szukanie pracy już w czasie studiów. Nawet praca nie do końca związana z przyszłym zawodem będzie ciekawym doświadczeniem. Poza tym dowiemy się w jaki sposób wygląda proces rekrutacji w wielu firmach, jak napisać ciekawe CV i list motywacyjny, czego możemy spodziewać się po rynku pracy. Jest to wiedza niezbędna, której niestety nie uczą w szkołach. Bez niej po skończeniu studiów wyższych będziemy nieć trudniejszy start.
Dla osób nie mogących pozwolić sobie na podjęcie pracy na etat istnieje wiele możliwych form pracy przez internet. Możemy tworzyć grafikę komputerową, projektować strony www, pisać teksty na portale internetowe, rozkręcać ruch na forach, zajmować się reklamą sieciową i wiele innych opcji. Studenci polonistyki często oferują pisanie prac magisterskich i jest to dla nich pierwsza dodatkowa możliwość zarobkowa. Opcji jest wiele. Każde z nich jest ciekawym i pożądanym doświadczeniem, czymś, co będziemy mogli później wpisać do swojego CV.
Sama prawda…
Zgadzam się w 100% z całą treścią tego artykułu