Co słychać na siłowni

Program antywirusowy – definicja i znaczenie

antywirus

Program antywirusowy jest programem komputerowym, który ma za zadanie zapewnienie bezpieczeństwu naszych sprzętów, które są podłączone do internetu. Dzieje się tak dlatego, że program antywirusowy ma za zadanie zwalczać wszelkie wirusy i inne niebezpieczeństwa, jakie mogą pojawić się z sieci. Obecnie niemalże każdego dnia możemy spotkać się z innym typem wirusa, ponieważ tworzone są one zarówno aby zyskać nasze dane adresowe, ale również po to, by zmusić użytkownika do zapłaty okupu, za odzyskanie sprzętu i oprogramowania. Jak więc poprawnie zabezpieczyć swój komputer przed wirusami?

Charakterystyka programów antywirusowych

Programy antywirusowe służą aby zapewnić użytkownikom internetu bezpieczeństwo w sieci. Na ogół wyposażony jest w kilka elementów, które współpracując ze sobą dbają o bezpieczeństwo. Bardzo ważnym urządzeniem jest skaner. To właśnie on ma za zadanie badać pliki i przeszukiwać dysk w poszukiwaniu potencjalnych wirusów. Istotny jest również monitor, który automatycznie bada pliki i kontroluje operacje przeprowadzane na komputerze. Możliwości antywirusów sprawdzisz TUTAJ.

Wszystkie programy antywirusowe są wyposażone w możliwość automatycznej aktualizacji danych. Dzięki temu uzupełniane są wciąż o nowo odkryte wirusy.

W pakiecie antywirusowym występuje również zapora sieciowa, a także moduły, które kontrolują pocztę elektroniczną i skanery. Profesjonalny moduł wykrywa próby włamań i zabezpiecza nasz komputer.

Nowoczesne antywirusy na ogół korzystają z tak zwanej chmury obliczeniowej, co umożliwia szybką reakcję na nowe zagrożenia jakie to wciąż pojawiają się w sieci.

Szczepionka w antywirusach

Jeżeli w programach antywirusowych mówimy o tak zwanych szczepionkach, wówczas mamy na myśli konkretne programy jakie to są stworzone przeciwko konkretnym wirusom. Na podstawie danego wirusa oraz analizie jego kodu możemy wykryć jego kolejne kopie, które pojawiają się w systemie. Analiza kodu wirusa sprawia, że możemy zyskać parametry, z pomocą których istnieje możliwość wyleczenia danego pliku. Niestety w przypadku wielu nowoczesnych wirusów, szczepionki mogą być nieefektywne i w niewystarczający sposób zabezpieczać nasz komputer.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *