Mówi się powszechnie o tym złym oraz dobrym cholesterolu. Większą uwagę przywiązuje się jednak do tego pierwszego, który przecież jest bardzo groźny dla człowieka. Powstaje jednakże pytanie o to, czym właściwie jest ów cholesterol i jaką rolę pełni w ludzkim organizmie? Nie jest to nic innego jak pewien lipid. Jest on dostarczany do organizmu wraz ze spożywanym pokarmem, ale jednocześnie też pewna jego ilość jest wytwarzana w ludzkiej wątrobie.
Czym jest cholesterol?
Cholesterol jest składnikiem, który w ludzkim organizmie jest bardzo potrzebny i tym samym nie można powiedzieć, że jest to samo zło. Tak naprawdę cholesterol możemy podzielić na dwie odrębne frakcje – HDL oraz LDL. W tym drugim przypadku mowa jest właśnie o negatywnie wpływającym na człowieka, na jego organizm cholesterolu. Nie jest to jednak jakaś zupełnie inna substancja od tak zwanego dobrego cholesterolu, ale jest to substancja o większej gęstości. Tym samym mowa jest po prostu o czymś, co znacznie łatwiej odkłada się w naczyniach krwionośnych człowieka w postaci złogów. Jaką zatem rolę pełni ów cholesterol w ludzkim organizmie? Dzięki niemu można mówić o syntezie witaminy D3 ze słońca, a ta przecież jest niezbędna do funkcjonowania każdego ludzkiego organizmu.
Niezbędny w organizmie
Poza tym cholesterol jest niezbędnym składnikiem do tego, aby mogły być tworzone błony komórkowe. To właśnie cholesterol bierze czynny udział w procesie produkcji niektórych hormonów, to właśnie tenże składnik jest w dużej mierze odpowiedzialny za proces trawienia niektórych tłuszczów. Owszem, jest on także odkładany w naczyniach krwionośnych mogąc w ten sposób przyczynić się do występowania miażdżycy, ale bynajmniej to nie jedyna jego rola. Jakie są bezpośrednie przyczyny występowania wysokiego poziomu cholesterolu? Na pewno wspomniana już wcześniej niewłaściwa dieta jak również zbyt mała ilość aktywności ruchowej na co dzień. Poza tym jeśli ktoś odznacza się pewną nadwagą, to musi liczyć się także z tym, że poziom cholesterolu w jego krwi będzie stosunkowo wysoki. Co więcej, jeśli zrzucimy nawet niewielką ilość kilogramów, to poziom cholesterolu może w wyraźny sposób ulec obniżeniu.
Poziom we krwi
Poziom cholesterolu we krwi jest także uzależniony od płci oraz od wieku danej osoby. W sposób naturalny ów poziom zaczyna rosnąć po 30 roku życia. U kobiet, które jeszcze nie przebyły menopauzy, mamy zasadniczo do czynienia z niższym poziomem cholesterolu niż u mężczyzn w porównywalnym wieku. Natomiast po tym czasie kobiety mogą mieć dosyć poważne problemy z ustabilizowaniem poziomu cholesterolu we krwi. Warto zaznaczyć, że w przypadku mężczyzn poważne problemy zazwyczaj zaczynają się po pięćdziesiątym roku życia. Musimy również wskazać na to, że jeśli dana osoba boryka się z jakimiś schorzeniami wątroby, to także możemy mieć w takiej sytuacji do czynienia z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Tego nie należy lekceważyć, ponieważ ów wysoki poziom cholesterolu może w bezpośredni sposób przyczynić się do różnego rodzaju chorób, w tym głównie do wystąpienia zawałów serca.