Co słychać na siłowni

Czy warto spacerować?

spacery

Jeśli myślimy o aktywności fizycznej, to zazwyczaj mamy na uwadze bieganie, jazdę na rowerze, itp. Czy jednak do kategorii sportu i rekreacji można włączyć również spacery? Jak najbardziej tak, ponieważ dzięki spacerowi możemy uzyskać bardzo wiele wymiernych korzyści. Spacer jest związany nie tylko z określonym pozytywnym wpływem na różne aspekty zdrowotne, ale poza tym również można tutaj wskazywać na pewną przewagę spacerowania chociażby nad bieganiem.

Co można zyskać stawiając na regularne spacery?

Jest to forma aktywności fizycznej, która nie męczy  – chyba że mówimy o wielokilometrowych wędrówkach. Na pewno w tym miejscu mowa jest o zaangażowaniu wszystkich partii mięśniowych, z czym bynajmniej nie mamy do czynienia w każdym sporcie. Kolejnym z ważnych elementów jest korzystny wpływ spaceru na ryzyko wystąpienia jaskry. Jest to choroba genetyczna, aczkolwiek na chwilę obecną można mówić o dosyć sporej ilości osób, których ona dotyczy. Spacerowanie powoduje znaczącą poprawę zdrowia w aspekcie serca. Poprawie ulega cyrkulacja pracy serca oraz tętno. Spacer ma bardzo duże znaczenie dla kwestii odporności człowieka. Statystycznie rzecz ujmując, osoby poświęcające czas na regularne spacerowanie chorują znacznie rzadziej, nie mają do czynienia z dużą ilością przeziębień i infekcji.

Mniejsza waga ciała większa sprawność fizyczna

Oczywiście to, co jest bardzo ważne dla wielu osób, czyli wydatna utrata dosyć sporej ilości tkanki tłuszczowej. To także można z powodzeniem uzyskać regularnie spacerując. Warto dodać, że spacer jest tą formą aktywności fizycznej, którą z powodzeniem można stosować każdego dnia. Jest to aktywność, która nie powoduje przeciążenia, a tym samym nie ma także ryzyka związanego z odniesieniem kontuzji. Spacerowanie reguluje ciśnienie krwi, powoduje że zwiększa się ilość wytwarzanych przez ludzki organizm endorfin, co ma bezpośrednie przełożenie na samopoczucie człowieka. Jak najbardziej należy tutaj wskazać także na wydatną poprawę równowagi, na zmniejszenie ryzyka różnych upadków.

Spacery dla osób starszych

Istotne jest to zwłaszcza w odniesieniu do osób starszych, które mogą mieć pewne problemy w aspekcie utrzymania równowagi. Oczywiście spacery są także bardzo dobre w kontekście budowania masy mięśniowej. Nie osiągniemy w ten sposób tych samych efektów co na siłowni, ale nasze mięśnie wyraźnie zostaną wzmocnione. Spacery to aktywność, która de facto nie wymaga od człowieka wiele. Tutaj bowiem istotne jest tylko to, aby wyjść z domu. Nie ma potrzeby sięgania po jakiś profesjonalny sprzęt, nie ma w tym względzie konieczności inwestowania w jakieś drogie elementy ani też nie ma potrzeby posiadania jakiegoś dużego doświadczenia ani też umiejętności. Spacer to forma aktywności fizycznej przeznaczona dla każdej osoby bez względu na wiek, jakim się legitymuje. Nie pozostaje zatem nic jak tylko wyjść z domu i spacerować.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *