Co słychać na siłowni

Bieganie i kręgosłup

bieganie a kręgosłup

Odnosząc się do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, należy zadać pytanie o to czy jest ona dla nas dobra, czy wiąże się z odnoszonymi korzyściami, czy też może ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Bardzo istotne jest to, aby uprawiany przez nas sport po prostu nam pomagał, a nie szkodził. W tym miejscu chcemy nieco więcej uwagi poświęcić popularnemu dzisiaj bieganiu oraz jego wpływie na kręgosłup, a konkretnie na odcinek lędźwiowy ludzkiego kręgosłupa. W ogólnych warunkach bieganie ma na kręgosłup człowieka pozytywny wpływ.

Bieganie a ból pleców

Jednakże, jeśli mowa jest o sytuacji, w której dana osoba ma stwierdzoną dyskopatię lub też odczuwa często bóle pleców, to czy również można mówić o korzystnym wpływie biagania na ów kręgosłup? Mówiąc o owym wpływie, należy podkreślić to, że zasadniczo biegacze początkujący bardziej narażają swój kręgosłup na różne obciążenia. Ich ruchy podczas biegania są wykonywane w górę oraz w dół, przez co właśnie mamy do czynienia z większym obciążeniem na odcinek lędźwiowy. Inaczej sytuacja wygląda w odniesieniu do biegaczy bardziej doświadczonych, u których technika biegu jest już nieco inna i tym samym ruch ciała nie powoduje powstawania nadmiernego obciążenia na kręgosłup. Jeśli więc mamy do czyniena z pewnym bólem, jeśli mamy do czynienia z pewnymi chorobami kręgosłupa, to w tym przypadku osoby biegające podejmują pewne ryzyko, jeżeli nie mają jeszcze opanowanej odpowiedniej techniki biegania.

Bieganie to przyjemność

Zasadniczo bieganie powinno sprawiać przyjemność. Jednakże owa właściwa technika biegania jest bardzo istotna i tym samym nie chodzi o to, aby biegać w dowolny sposób, ponieważ to może okazać się niekorzystne dla różnych aspektów ludzkiego zdrowia. Bieganie ma sens, o ile oczywiście dbamy o regularność, zadbamy o właściwe obuwie, zadbamy o właściwy trening, o odpowiednie dla nas metody uprawiania owej dyscypliny sportowej. W przeciwnym razie możemy zbyt mocno obciążać nasz organizm, możemy zbyt mocno obciążać różne jego elementy, różne jego części jak kolana, kręgosłup i inne stawy.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *