Co słychać na siłowni

Czystek – czy zawsze można go stosować?

czystek

Był taki czas, że w naszym kraju bardzo wysoką popularność zyskało ziele o nazwie czystek. Ten jest rośliną, która wywodzi sie zarówno z krajów Morza Sródziemnego jak i z krajów leżących za Kaukazem. Tam od bardzo dawna Czystek był nie tylko znany, ale jednocześnie też powszechnie wykorzystywany w celach leczniczych. Jest to bowiem zioło, które faktycznie może być stosowane na wiele dolegliwości, ale nie oznacza to wcale, że można go stosować w każdej sytuacji.

Kiedy sięgnąć po czystek?

W jakich zatem sytuacjach można z powodzeniem wspomagać się owym czystkiem? Tutaj należy przede wszystkim spojrzeć na to, jak wykorzystują go ludy nad Morzem Sródziemnym oraz na Kaukazie. Przede wszystkim czystek był stosowany w sytuacjach, w których mamy do czynienia z różnymi schorzeniami skórnymi. Poza tym jak najbardziej należy wskazać na wspomaganie w przeziębieniu, w grypie jak również przy różnorodnych schorzeniach ze strony układu oddechowego. Czy zatem można go stosować w obliczu tak dużej zachorowalności na nowego koronawirusa? Nie ma oczywiście potwierdzonego działania, ale jak najbardziej można to mieć na uwadze.

Składniki w roślinie

W czystku można spotkać bardzo wiele polifenoli, które wykazują działanie antyoksydacyjne. Tym samym możemy mówić o neutralizacjo wolnych rodników odpowiedzialnych za różne schorzenia. Poza tym również należy tutaj wskazać na to, że czystek wykazuje działanie przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Bardzo dobrze się on sprawdza w sytuacjach, w których mamy do czynienia z próchnicą zębów. Nie tylko wspomaga leczenie owej próchnicy, ale równocześnie też może jej zapobiegać. Oczywiście mówi sie o wielu innych działaniach czystka jak chociażby o wspomaganiu leczenia boreliozy, aczkolwiek są to przypadki, które nie są potwierdzone żadnymi badaniami naukowymi.

Kiedy istnieją przeciwskazania?

Czystek jest rośliną, po którą oczywiście można sięgać, aczkolwiek równocześnie też istnieją pewne sytuacje, w których wspomaganie się owym ziołem nie jest wskazane i nie będzie to korzystne dla danej osoby. Zasadniczo nic nie wskazuje na jakiekolwiek niekorzystne działania czystka. Niemniej jednak nie powinien on być przyjmowany przez kobiety, które są w ciąży ani też te, które karmią piersią. Jednocześnie też nikomu nie poleca się stosowania czystku w nadmiernej ilości, picie go regularnie każdego dnia przez wiele miesięcy. Taki zwyczaj bowiem może skutkować tym, że dana osoba będzie bardziej narażona na wystąpienie anemii.

Czystek jest ziołem, które można stosować w bardzo wielu różnych sytuacjach i wykazuje on bardzo wiele pozytywnych właściwości. Niemniej jednak, wbrew powszechnym opiniom, trudno tutaj mówić o jakimkolwiek uniwersalnym wspomaganiu ludzkiego zdrowia i ludzkiego organizmu. Czystek jest ziołem, które działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, pomaga w chorobie wrzodowej, ale nie jest to środek magiczny działający na każdą dolegliwość i tego należy mieć pełną świadomość. Mieliśmy pewien boom na czystek i to zjawisko mogło nieco niepokoić, ponieważ niejedna osoba spożywała ów czystek w nadmiernych ilościach, co nie było niczym korzystnym dla jej zdrowia.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *