Pleksi, lub też szkło akrylowe to tworzywo sztuczne, które współcześnie cieszy się ogromną popularnością i bardzo dużym zastosowaniem. Pleksi to materiał sztuczny wytworzony z polimetakrylanu metylu. Jeżeli przedstawiamy pleksi w swej pierwotnej i podstawowej formie możemy mówić o nim jako o materiale bezbarwnym, sztywnym, ale też termoplastycznym. Dzięki tego typu właściwością pleksi może wyróżniać się bezproblemową obróbkę mechaniczną a także łatwym kształtowaniem materiału. Plexi (inaczej pleksa lub plexiglas) znane jest również pod innymi nazwami, między innymi: szkło akrylowe, szkło organiczne, lub też metaplex.
Jak uzyskuje się pleksi?
Polimetakrylan metylu czyli popularne pleksi jest otrzymywane z zastosowaniem procesu polimeryzacji rodnikowej lub anionowej. Tworzywo kształtuje się z zastosowaniem obróbki termoplastycznej, dzięki czemu możemy uzyskać dowolnie wybrany kształt. Niekiedy materiał wytłacza się również z użyciem specjalistycznych ustników. Pleksi uzyskuje się w formach chłodzonych, dlatego też można gotowy materiał osiągnąć o kształcie prętów, płyt czy też bloków. Otrzymany materiał można otrzymać zarówno w formie matowej, jak i z połyskiem.
Właściwości pleksi
Szkło akrylowe czyli popularne dziś pleksi cieszy się wykorzystaniem w wielu gałęziach przemysłu, a wszystko dlatego, że jego właściwości są wyjątkowe. Tworzywo jest nie tylko termoplastyczne, co powoduje, że można tworzyć z niego kształty, jakich potrzebujemy, ale również charakteryzuje się dużą przeźroczystością i odpornością na działanie promieni UV. Dzięki temu, że nie reaguje na promienie ultrafioletowe, na płycie z pleksi nie zachodzi proces żółknięcia wywoływany emisją ultrafioletu. Dodatkowo szkło akrylowe bardzo łatwo można dostosować do obróbki mechanicznej, dlatego nie musimy używać specjalistycznego sprzętu do tejże czynności.
Zalety wyrobów ze szkła akrylowego
Pleksi cechuje się bardzo dużą ilością zalet i właściwości pozytywnych, co sprawia, że jest szeroko wykorzystywane w różnych dziedzinach działalności człowieka. Współcześnie stosuje się je w budownictwie, ponieważ jest idealnym materiałem do tworzenia zadaszeń i świetlików, a także do produkcji okien do samolotów, statków i innych pojazdów. Pleksi jest również bardzo wytrzymałe, dlatego stosuje się go do produkcji drobnych przedmiotów użytkowych. Coraz częściej można spotkać się ze szkłem akrylowym, z którego stworzone są drzwi, przeszklenia, światłowody. Także nowoczesne łóżka solarne, płyty fluorescencyjne, tworzone są z materiału, jakim jest szkło akrylowe.