Ból pojawiający się po intensywnym treningu jest przez wiele osób nazywany zakwasami. Nie zawsze jednak tenże ból jest faktycznie zakwasem. Najczęściej jest on mylony z bólem wywoływanym pobudzeniem neuronów czuciowych. Czym zatem są prawdziwe zakwasy? Jak sama nazwa wskazuje, mianem zakwasów można określić ból będący wynikiem nie czego innego jak zwiększonego poziomu kwasu mlekowego w mięśniach. Jeśli jednakże są to faktycznie zakwasy, to mogą one się utrzymywać maksymalnie do kilku godzin po treningu.
Ból odczuwany kolejnego dnia na pewno nie jest już zakwasem, chociaż tak często jest nazywany. Inaczej rzecz ujmując, zazwyczaj po intensywnym wysiłku mamy do czynienia z pewnymi mikrourazami. Im większa intensywność wysiłku, tym ów mikrouraz może być większy, a tym samym także i ból może być bardziej nasilony. O mikrourazach więcej dowiesz się w tym artykule.
Dlaczego boli, czyli jak działają mięśnie w trakcie treningu?
Mięśnie człowieka, które w trakcie treningu poddawane są obciążeniom, to włókna składające się z tkanki mięśniowej. Mają one postać włókien poprzecznie prążkowanych. Sam trening ma na celu zwiększenie włókien mięśniowych na ich obwodzie. W trakcie każdego treningu mamy do czynienia ze skurczaniem oraz rozkurczaniem poszczególnych partii mięśniowych. Im dłużej trwa trening, tym dany mięsień będzie nabierał większej elastyczności. Im dłużej będziemy trenować, tym oddziaływanie na neurony bólowe będzie mniejsze. Zjawisko bólu zatem będzie coraz mniej odczuwalne.
Pozytywny wymiar odczuwania bólu po wysiłku fizycznym
Ból jako taki ma swój wydźwięk pozytywny, ponieważ jest on pewnym ostrzeżeniem, sygnałem do tego, aby człowiek nie przekraczał pewnych granic wysiłku, pewnych granic związanych z ruchem. Ból po treningu również ma ów pozytywny wydźwięk. Jeśli mamy do czynienia z bólem mięśni po treningu, to jest on oznaką wzrostu tkanki mięśniowej. W procesie jej budowania ma to ogromne znaczenie i powoduje, że taki trening przynosi określone korzyści. Ból w trakcie wysiłku wskazuje także na to, aby pewnej granicy wysiłkowej nie przekraczać, gdyż wówczas może dojść do zjawiska przetrenowania.
Przetrenowanie
Do przetrenowania może dochodzić wówczas, jeżeli mimo bólu dana osoba nadal będzie intensywnie trenować. W takiej sytuacji istnieje spore ryzyko wystąpienia kontuzji. Podobnie możemy mieć do czynienia z tym zjawiskiem, gdy po przebytej kontuzji narzucimy sobie zbyt wysokie tempo treningu. Aby nie doszło do zjawiska przetrenowania, należy:
- – ułożyć sobie profesjonalny plan treningowy
- – stopniowo zwiększać obciążenia treningowe
- – po kontuzji zaczynać trening od małych obciążeń
- – mierzyć siły na zamiary i nie trenować bardziej niż człowiek jest w stanie trenować
- – stawiać sobie realne do osiągnięcia cele treningowe
Zjawisko bólu po wysiłku fizycznym jest czymś naturalnym i nie należy się nim zbyt mocno przejmować. Jednakże jeśli ów ból utrzymuje się zbyt długo, to jest to sygnał, iż najprawdopodobniej trening jest niewłaściwie prowadzony, co może grozić odniesieniem rychłej i bolesnej kontuzji.
Polecamy również artykuł: Czy po cesarce można spać na boku?