Co słychać na siłowni

Otyłość to choroba, nie lekceważ jej

otyłość

Otyłość jest chorobą i na dodatek jest to choroba przewlekła. Nie chodzi więc o to, że ktoś tylko i wyłącznie je zbyt wiele. Otyłość to nie jest choroba grubasów, a tym samym rozwiązaniem bynajmniej nie jest to, aby przestać jeść. Skoro jest to choroba, to jednocześnie też istotnym elementem jest to, aby podjąć fachowe leczenie. Nie chodzi bynajmniej o to, aby zastosować jakąkolwiek dietę, ponieważ otyłość jest chorobą i wymaga zastosowania leczenia pod czujnym okiem profesjonalistów.

Trudny proces odchudzania

W każdym przypadku leczenie otyłości jest czasochłonne i jest bardzo wymagające. Tutaj po prostu istnieje potrzeba zastosowania bardzo radykalnych metod, a wiadomo, że silna wola to atrybut niewielu osób. Ważne jest to, aby uświadomić sobie, iż otyłość prowadzi do śmierci, iż otyłość jest bardzo groźnym zjawiskiem zagrażającym życiu. Otyłość nie jest równoznaczna nadwadze, ale owa nadwaga powinna być pewnym sygnałem ostrzegawczym dla danej osoby. Stwierdzenie otyłości opiera się na zastosowaniu wskaźnika BMI, który jeśli przekracza określone wartości, to można już mówić o zjawisku otyłości. Do głównych przyczyn otyłości wcale nie zalicza się jedzenia bardzo tłustych posiłków ani też nie można tutaj mówić o braku aktywności fizycznej.

Przyczyny otyłości

Tutaj należy wskazać na szereg innych przyczyn, wśród których na pewno możemy mówić o nieprawidłowym odżywianiu w kontekście niewłaściwych zwyczajów związanych z przygotowywaniem posiłków w rodzinie. Na pewno również można tutaj wskazać na nieprawidłowe zakupy żywności, na pewno należy wskazać na niską aktywność ruchową oraz na stres.

Otyłość a psychologia

Otyłość może mieć również podłoże psychologiczne. Między innymi możemy tutaj wskazać chociażby na brak samoakceptacji, na niską samoocenę, na depresję, na zespół nocnego jedzenia czy też na zespół kompulsywnego jedzenia. Jednocześnie też można wskazywać na pewne przyczyny otyłości, które leżą w sferze genetycznej jak również można mówić o podłożu hormonalnym. Aby móc mówić o skutecznym leczeniu otyłości, należy wskazać na to, że jest to pewien proces, który powinien odbywać się pod czujnym okiem lekarza. Leczenie otyłości nie trwa przez kilka dni ani też przez kilka tygodni. Tutaj można mówić o pewnym leczeniu zachowawczym, które sprowadza się do stopniowego dokonywania zmian w nawykach żywieniowych jak również do stopniowej zmiany trybu życia na bardziej aktywny.

Leczenie zachowawcze

Oczywiście leczenie zachowawcze jest możliwe do podjęcia tylko i wyłącznie w pewnych sytuacjach, w których jeszcze nie mamy do czynienia z otyłością w zaawansowanym stopniu. Jeśli nie ma takiej możliwości, a otyłość jest bardziej zaawansowana, to wówczas koniecznym staje się wdrożenie specjalistycznego leczenia farmakologicznego lub nawet leczenia chirurgicznego. Otyłość prowadzi do cukrzycy, do wystąpienia nadciśnienia tętniczego, do zawału serca jak również zwiększa ryzyko wystąpienia wielu innych groźnych schorzeń. Dlatego też należy nie dopuszczać do sytuacji, w których owa otyłość będzie nam grozić i w których nasze zdrowie znacząco podupadnie.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *