Co słychać na siłowni

Dlaczego warto stawiać na klasyczny pilates?

pilates

Nowoczesne technologie mogą okazać się przydatne, ale nie zawsze wiążą się one z tym, że coś jest lepsze. Przykładem mogą być specjalistyczne urządzenia stosowane w treningu pilates. Reformery, bo o nich tutaj mowa, to specjalistyczne maszyny, których pierwowzór został zaprojektowany i stworzony przez Josepha PIlatesa. Na przestrzeni lat były one udoskonalane, dokładano do nich różne elementy. Niemniej jednak to właśnie reformer stanowiący kopię pierwowzoru jest wciąż tym najbardziej skutecznym w realizacji zakładanych celów. W treningu pilates mówi się o takich celach jak:

– wzmocnienie mięśni głębokich, gorsetu mięśniowego

– zwiększenie świadomości swojego ciała i ducha

– poprawa sylwetki ciała, prawidłowej postawy ciała

PIlates u swojego zarania posiadał nieco inną nazwę, a mianowicie była to kontrologia. Tym samym pierwowzór reformera nosi nazwę contrology reformer. Czy można go spotkać także dzisiaj? Jak najbardziej jest on dostępny, można ćwiczyć z jego pomocą, z jego udziałem.

Reformer stanowiący podstawę

Takie urządzenie zostało stworzone w ścisłej współpracy z osobą, która miała bezpośredni kontakt z samym Josephem Pilatesem. Chodzi mianowicie o jego ucznia – Jaya Grimesa. Stworzony dla niego i przy jego współpracy w roku 1980 reformer doskonale odzwierciedla pierwowzór i stanowi podstawę do tego, aby móc zrealizować najbardziej istotne cele, jakie zakładał twórca pilates. Z czego składa się ów klasyczny model reformera?

Należy wskazać na:

– aluminiową ramę

– specjalne pasy wykonane z naturalnej skóry

– poręcz, która wykonana jest z zachowaniem kąta nachylenia, jaki obowiązywał z początku

– specjalne sprężyny, które również są mocowane w specjalny sposób

Każdy z tych elementów służy do tego, aby w sposób dokładny pomóc osobom walczącym z określonymi dolegliwościami. Contrology Reformer to urządzenie, które jest stosowane nie tylko po to, aby po prostu ćwiczyć. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że klasyczny pilates jest popularny, ale posiada on bardzo konkretne założenia, które powinny być spełnione. Nie służy on do realizacji każdego celu treningowego, ale pewnych szczególnych. Mowa jest o wzmocnieniu mięśni, o poprawie sylwetki ciała, uzyskaniu większej równowagi zewnętrznej oraz wewnętrznej. To ćwiczenia, ale jednocześnie też wejście w głąb siebie, poprzez co doprowadzamy do harmonii ciała i ducha. Powrót do pierwotnych założeń ma zatem bardzo duże znaczenie. Wiele współczesnych reformerów różni się od pierwowzoru. Nie należy ich skreślać, ale jeśli komuś zależy na tym, aby uzyskać to, co zakładał sam Joseph Pilates, powinien sięgnąć do źródła i zdecydować się na ćwiczenia na reformerze do klasycznego pilatesu.

Wracając do źródeł, należy wskazać na to, że wspomniany wyżej Jay Grimes to nie jedyna oosba, która stanowi inspirację, który był uczniem, bezpośrednim współpracownikiem PIlatesa. Mamy także do czynienia z innymi osobami, które mogą wskazać na Contrology Reformer jako na urządzenie doskonale sprawdzające się w realizacji podstawowych założeń treningu pilates.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *