Co słychać na siłowni

Schizofrenia – jak ją leczyć?

schizofrenia

Schizofrenia jest bardzo poważnym schorzeniem natury psychicznej i z tego faktu zasadniczo zdaje sobie sprawę każdy. Jednakże wiele osób bagatelizuje, a wręcz wyśmiewa pierwsze objawy choroby jeśli takie pojawią się u danej osoby. Jeśli bowiem ktoś ma jakieś nierealne postrzeganie rzeczywistości, jeśli ktoś snuje jakieś teorie spiskowe, jeśli mamy do czynienia z chorobliwą zazdrością to zazwyczaj dla nas może to być dziwne, śmieszne lub denerwujące. Czy jednakże na myśl komuś może przyjść, że owe sytuacje oraz zachowania mogą wynikać ze schorzenia psychicznego, jakim jest schizofrenia.

Jak objawia się choroba?

Często początki rozwoju owej choroby właśnie w ten sposób się objawiają. Czym jest owa schizofrenia? Jest to choroba psychiczna, która objawia się właśnie nieadekwatnym postrzeganiem otaczającej rzeczywistości. Schizofrenia wpływa na zachowania człowieka jak również na jego odczucia. Dana osoba dotknięta tym schorzeniem oczywiście nie zdaje sobie sprawy z pojawienia się danej choroby i to, co myśli, jest dla niej czymś naturalnym. Dlatego też do takiej osoby należy podejść w sposób delikatny i nie zarzucać jej od razu choroby psychicznej, ponieważ takie podejście zazwyczaj będzie się wiązało tylko i wyłącznie ze zdenerwowaniem. Choroba ta najczsciej jest rozpoznawana u osób powyżej 20 roku życia, chociaż rozwija się już wcześniej.

Rozwój choroby

Rozwój schizofrenii może mieć przebieg nagły lub powolny. Jeżeli mamy do czynienia z nagłym postępem choroby, to zazwyczaj bardzo łatwo jest ją rozpoznać oraz zdiagnozować. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z bardzo powolnym rozwojem schizofrenii, objawy nie są jednoznaczne i często dana osoba przez wiele lat nie jest diagnozowana. Co zatem powinno wzbudzić naszą czujność w odniesieniu do osób nam bliskich, z którymi mieszkamy i przebywamy? Na pewno do tych objawów można zaliczyć podejrzliwość, nieufność, stopniowe wycofywanie się z życia społecznego, zamykanie się w sobie, wypowiadanie się na dany temat, które nie jest adekwatne do danej sytuacji, obojętność która stale się pogłębia, oziębłość oraz brak zainteresowania się uczuciami osób bliskich, niemożność realizacji własnych planów edukacyjnych czy też zawodowych, omamy wzrokowe, słuchowe jak również i postrzeganie rzeczywistości w sposób nieadekwatny do tego, jak wygląda ona naprawdę. Jeśli dana osoba nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, to po pewnym czasie dochodzi także do wystąpienia różnego rodzaju urojeń, na które nie ma żadnych dowodów.

Leczenie

Leczenie owego schorzenia psychicznego nie jest łatwe. Na pewno podstawą jest odpowiednie zdiagnozowanie schizofrenii. Objawy, o których tutaj mowa, a przynajmniej tych kilka pierwszych objawów, wcale nie musi być związane ze schizofrenią. Tym samym bardzo istotne jest to, aby odpowiednio zdiagnozować daną osobę. Jeśli już mamy potwierdzone wystąpienie schizofrenii, to można przejść do właściwego leczenia, które jednak jest długotrwałe i tak naprawdę nie mamy pewności odnoszącej sie do jego skuteczności. Na pewno jednak osoby chorej nie można pozostawiać samej sobie, ponieważ wówczas choroba ta na pewno będzie się pogłębiać.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *