Co słychać na siłowni

Czy batony proteinowe są w pełni zdrowe?

batony proteinowe

Najczęściej batony proteinowe są reklamowane są jako produkty, które zwiększają masę mięśniową, oraz odchudzają, a także są zdrowe dla naszego organizmu. Batony są faktycznie bardzo wygodne w użyciu i zaspokajają głód, ponieważ zawierają w sobie znaczne ilości białka. Pomimo tego, w ich składzie znajdują się także cukry prostw, tłuszcze nasycone czy też tłuszcze trans.

Zdrowe batony proteinowe?

Najczęściej po batony proteinowe sięgają sportowcy, ponieważ pełnią one funkcję szybkiej przekąski, oraz zawierają dużą ilość węglowodanów i białka. Stosowane są one również przez osoby, które chcą zredukować nieco masę swego ciała. Niestety wiele batonów ma w swoim składzie także produkty, które zwiększają ryzyko chorób oraz nadwagi i otyłości.

Jaki jest skład batonów proteinowych?

W dużym stopniu w skład batonów proteinowych wchodzi białko. W zależności od batonu stanowi ono od 25 do 50 % całej wartości energetycznej batonu. Mamy tutaj do czynienia z białkami w postaci hydrolizatorów białek serwatkowych, białka sojowego, kazeiny i białka jaj. Dodatkowo w batonach występują cukry proste, tłuszcze trans, tłuszcze nasycone, sztuczne barwniki, substancje słodzące, środki wypełniające i spora ilość konserwantów.

Zalety i wady batonów proteinowych

Oczywiście, musimy stwierdzić, że batony proteinowe są sycące i łatwo je można ze sobą wszędzie zabrać. Fakt, że mają w sobie dużą ilość białka, sprawiają, że utrzymuje się masa mięśniowa, bądź następuje jej przyrost. Tym samym często wybierane są one przez osoby, które uprawiają sporty siłowe. Po batony proteinowe sięgają również osoby uprawiające fitness, sporty wytrzymałościowe i szybkościowe.

Istnieje kilka zalet batonów proteinowych. Główną jest to, że dostarczają do naszego organizmu składników odżywczych a także szybciej regenerują organizm nawet po trudnym wysiłku fizycznym. Z kolei osoby, które chcą stracić nieco kilogramów, jedzą batony jako przekąski które nie tylko zaspokajają głód ale także wspomagają proces odchudzania.

Zwolennicy batonów proteinowych twierdzą, że białko pozytywnie wpływa na przemianę materii, a także szybciej redukuje masę ciała. Jednakże warto mieć na uwadze fakt, że zbyt duża ilość białka, może być szkodliwa dla zdrowia, ponieważ zakwasza organizm, a także negatywnie wpływa na wątrobę i nerki.

Efekty, dawkowanie, skutki uboczne

Jeżeli sięgasz po batony proteinowe, nie rób tego zbyt często, ponieważ zamiast pozytywnych, mogą one przynieść negatywne skutki. Efektywny trening zaczyna się w kuchni dlatego staraj się zdrowo odżywiać, a przede wszystkim dostosuj swoją dietę do potrzeb organizmu. Warto wybrać wartościowy plan dla osób aktywnych fizycznie i zacznij uprawiać wymarzony sport.  Właściwa dieta sprawia, że zwiększa się wydolność organizmu, organizm szybciej się regeneruje zaś my osiągamy upragnione cele. Pamiętaj jednak, że warto wciąż być pod stałą opieką doświadczonych dietetyków.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *