Co słychać na siłowni

Czarny bez leczy 99 chorób?

czarny bez

Czarny bez od niedawna znów odzyskuje swoję popularność. Niegdyś plemiona słowiańskie uważały, że bez potrafi zwalczyć aż 99 różnych chorób. W przeszłości stosowano go na febrę, zapalenie płuc i wiele innych chorób, zaś znachorzy nazywali ten krzew „kompletną apteczką zdrowia”.

Czarny bez na ternie Polski

Na całym świecie dziki bez występuje aż w 20 odmianach. W Polsce mamy ich trzy. Dziki bez jest rozłożystym krzewem, który osiąga wysokość 6 metrów. Liście ma ciemnozielone i pikowane na końcach. Kwitnie na przełomie maja i czerwca a w tym okresie jest bardzo wartościową rośliną miododajną. Kwiaty dzikiego bzu są okazałe, białe a ich zapach jest lekko cytrynowy. U schyłku lata kwiaty zmieniają się w czarne owoce z niewielką pestką w środku. Czarny bez można spotkać na ugorach, łąkach, przydrożach lub w lesie.

Wartościowe kwiaty dzikiego bzu

Jeżeli chcemy leczyć czarnym bzem infekcje wiosenno- zimowe, musimy wiedzieć, że najbardziej wartościowe są kwiaty. Ścinamy je kiedy roślina kwitnie, najlepiej w słoneczny dzień. Kwiaty suszymy w zaciemnionym miejscu. Kiedy kwiaty wyschną odrzuca się ich ogonki. Wartość leczniczą takie ususzone kwiaty zachowują przez około dwa lata.

Co zawierają kwiaty z czarnego bzu?

Kwiaty czarnego bzu posiadają wiele składników czynnych. Najbardziej wartościowe są:

  • Flawonoidy
  • Rutyna
  • Kwasy organiczne
  • Kwasy fenolowe
  • Olejki lotne
  • Sterole
  • Sole mineralne
  • Cynk
  • Krzem
  • Żelazo
  • Potas

Jak leczą kwiaty czarnego bzu?

Obecnie kwiaty czarnego bzu znane są przede wszystkim z właściwości napotnych. W czasie grypy i przeziębienia warto z nich zaparzyć herbatę z dodatkiem miodu. Stosowane są przy anginie, katarze, bólu gardła, nieżycie dróg oddechowych, zapaleniu zatok. Ułatwiają wydzielanie flegmy i mają działanie wykrztuśne. Badania dziś prowadzone dowodzą, że kwiaty czarnego bzu posiadają związki, które chronią nas przez zakażeniem wirusem HIV.

Jak zrobić sok z kwiatów czarnego bzu?

Sok z kwiatów czarnego bzu jest bardzo aromatyczny, a dodatkowo ma silne działanie zdrowotne, dlatego warto go zrobić.

Potrzebne składniki:

40 baldachimów kwiatów czarnego bzu

2 kilogramów cukru

1 litr wody

1 cytryna

Przygotowanie soku:

Baldachimy kwiatów ścinamy, kiedy roślina kwitnie w pełni. Odrzucamy ogonki, kwiaty płuczemy . Następnie zalewamy je wcześniej sporządzonym syropem, który wykonujemy z cukru i cytryny pokrojonej w plastry. Po dwóch dobach całość odciskamy przez gazę i przelewamy do słoików. Syrop warto pasteryzować. Przechowujemy go w chłodnym miejscu.

Jak stosować syrop z kwiatów czarnego bzu?

Najlepiej pić dwie łyżki syropu z kwiatów czarnego bzu przed snem. Jeśli borykamy się z grypą lub przeziębieniem, pijemy go kilka razy dziennie. Możemy dodawać go również do herbatki malinowej.

Syrop z kwiatów czarnego bzu uodparnia nasz organizm i chroni nas przed chorobami w okresie jesienno-zimowym. Szczególnie zalecany jest dla dzieci oraz osób starszych. Doskonale radzi sobie z przeziębieniem i grypą oraz łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych. Doskonale łagodzi też bóle głowy, oraz poprawia samopoczucie.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *