Co słychać na siłowni

Czarny bez i jego właściwości

czarny bez

Herbata z czarnego bzu jest elementem, który wiele osób sobie ceni ze względu na wyjątkowy smak. Czarny bez jest tymczasem rośliną, która może przyciągać nie tylko wyjątkowym aromatem świeżo przyrządzonej herbaty. W tym względzie bowiem należy podkreślić, że jest to roślina, która wykazuje bardzo szerokie właściwości zdrowotne. Zasadniczo jeśli zbliżymy się do krzewu czarnego bzu, to wydobywający się zapach może być nieco odstraszający. Jednakże w rzeczywistości warto jest korzystać z dobrodziejstwa, jakie daje nam ów krzew czarnego bzu, a konkretnie chodzi o jego owoce.

Składniki w kwiatach czarnego bzu

W kwiatach czarnego bzu mamy do czynienia z bogactwem różnych dobroczynnych składników. Mowa jest między innymi o flawonoidach, o kwasach fenolowych, śluzach roślinnych, solach mineralnych czy też o garbnikach. W owocach bzu czarnego, z których tworzy się przede wszystkim sok, z których można zaparzać herbatę, mamy do czynienia z zawartością bardzo dużej ilości antocyjanozydów, z witaminami A, C, R oraz z kwasem foliowym.

Duża zawartość śluzów

Zawartość śluzów jest bardzo korzystna w kontekście skutecznego rozbijania wydzieliny zawartej w oskrzelach człowieka. W kwiatach rośliny mamy obecne flawonoidy, azotany potasowe oraz kwasy fenolowe, które między innymi wykazują działanie moczopędne. Mówiąc o wpływie spożywania owoców bzu czarnego, wskażemy na pewno na ich działanie napotne oraz na działanie oczyszczające. Tym samym można tutaj mówić o bardzo korzystnym działaniu na układ trawienny jak i drogi moczowe. Jeśli mamy do czynienia ze stanem zapalnym, jeśli mamy do czynienia z występowaniem gorączki, to wówczas owoce czarnego bzu mogą być wykorzystywane ze względu na ich właściwości napotne. Jednocześnie także owoce czarnego bzu mogą być wykorzystywane także zewnętrznie.

Kiedy stosować czarny bez?

Stosuje się je chociażby w sytuacjach, w których mamy do czynienia z zapaleniem krtani, z zapaleniem gardła oraz jamy ustnej. Jak więc można wywnioskować, czarny bez jest rośliną, którą warto mieć w swoim ogrodzie, z której dobrodziejstwa warto skorzystać, ponieważ wykazuje ona bardzo wiele właściwości prozdrowotnych. Można ją wykorzystywać zarówno w obliczu różnego rodzaju schorzeń jak również i można ją z powodzeniem stosować profilaktycznie. Czarny bez to jedna z roślin, która jest szeroko stosowana, która wykazuje nie tylko wymierne właściwości dla zdrowia człowieka, ale równocześnie też posiada określone walory smakowe. Być może każdemu nie smakuje, ale na pewno czarny bez warto stosować właśnie w kontekście swojego zdrowia i jego poprawy. Produkty z czarnego bzu nie są drogie i zasadniczo są one powszechnie dostępne w aptekach i w sklepach zielarskich.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *