Co słychać na siłowni

Praca kierowcy a zdrowie – bóle kręgosłupa

praca kierowcy a bóle kręgosłupa

Dziś kierowcy są ogromnie poszukiwani na rynku pracy. I to nie tylko w kraju, ale i za granicą. W wielu przypadkach też praca kierowcy polega na transporcie międzynarodowym. Co oznacza przede wszystkim wielogodzinny pobyt za kierownicą samochodu. Specjaliści alarmują, choć praca kierowcy w wielu przypadkach jest dobrze płatna, to jednak znacznie odbija się na zdrowiu kręgosłupa. Co zatem dolega nam najczęściej?

Bóle i wady postawy

To najczęściej odnotowane problemy. Dokuczliwe bóle kręgosłupa mogą być nie tylko niemiłym uczuciem odbierającym komfort pracy, ale i początkiem znacznie poważniejszych dolegliwości. Wszelkiego rodzaju wady postawy bowiem często prowadzą do przemieszczeń, czy zwyrodnień. A skoro o wadach postawy, to długie, często niepoprawne siedzenie za kierownicą może powodować, że zaczynamy się garbić. W przypadku kierowców narażony jest nie tylko sam kręgosłup, ale i odcinek szyjny, a także mięśnie ud, czy pośladków.

Dlaczego tak się dzieje?

Główny wpływ na przede wszystkim wielogodzinna, jednostajna pozycja. W związku z tym nasze mięśnie cierpną, stając się tym samym bardziej podatne na skurcze. W czasie trasy jak wiemy również mamy różne warunki na drodze, często wiążą się z wstrząsami w czasie jazdy, wtedy to czujemy słynne ,,odbijanie” w plecach. Na trasie ogromni pracują też nogi, są to jednak ruchy o tyle wytężone, co i jednostajne.

Praca kierowcy również często wiąże się z nieodpowiednią dieta. Kilka kanapek w czasie trasy i jeden tłusty posiłek przy stacji benzynowej, to nie jest menu, które może korzystnie wpływać na nasze zdrowie.

Zatem jak działać?

Po prostu ćwicz. Nie pozwalaj mięśniom zastygnąć. A pomóc może w tym kilka ćwiczeń, które możesz wykonywać nawet nie wysiadając z samochodu. Na przykład można złożyć dłoń w pięść. Następnie należy ją wsunąć za plecy. Kolejny krok, to przyciśnięcie pleców do oparcia tak, by poczuć opór dłoni. Opierając się mocno o siedzenie wyprostujmy ręce jednocześnie naciskając na kierownicę, ponownie aż do oporu.

Porady na temat tego typu i innych ćwiczeń można znaleźć chociażby w internecie. Co ciekawe, każdą wolną chwilę warto na przykład wykorzystać do tego, by w samochodzie chociaż kucnąć.

Poduszki ortopedyczne do siedzenia

Do idealne rozwiązanie dla kierowców, których życie wiąże się z długimi trasami. Tu zwłaszcza możemy doradzić te zawierające masujące punkciki, które zadbają o maksymalne odprężenie (i łagodzenie bóli) nie tylko kręgosłupa, ale i mięśni. Ponadto poduszki są wygodne, dzięki czemu można być pewnym komfortu trasy. Z tego typu poduszek mogą korzystać osoby, które mają problem kręgosłupem, ale i te, które chcą im zapobiec w ramach profilaktyki.

Polecamy: http://sissel.com.pl/category/zdrowe-siedzenie-poduszki-do-siedzenia

Co jeszcze nam grozi za kierownicą?

Bo chory kręgosłup, to niestety nie jedyny problem przeciętnego kierowcy. Poprzez siedzący tryb dnia, oraz często złą dietę mogą wystąpić także problemy z sercem, czy kładem krążenia. W przypadku kierowców ogromną rolę odgrywa także poziom koncentracji, który często przynosi niebezpieczne skutki wypadków na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *