Co słychać na siłowni

Wpływ zabawy na prawidłowy rozwój dziecka

zabawy z dzieckiem

Rozwój dziecka jest procesem bardzo dynamicznym. Jego początek ma miejsce jeszcze w łonie matki, a po narodzinach tylko przyspiesza. Na rozwój małego dziecka wpływa wiele czynników – środowisko, w którym dorasta, uwarunkowania genetyczne czy sposób odżywiania. Jest jeszcze jedna sfera życia dziecka, która ma niebagatelny wpływ na jego rozwój – zabawa.

Dynamiczny sposób na spędzanie czasu

Istnieje wiele sposobów spędzania wolnego czasu. Każdy z nich rozwija inny obszar mózgu malucha. Kształtuje inne umiejętności. Najmłodsze dzieci poznają świat poprzez dotyk i smak. Ich stałym zajęciem w pierwszych miesiącach życia jest smakowanie każdego napotkanego przedmiotu. Choć oczywiście trzeba uważać na dziecko i pilnować go, nie można zabraniać mu tego rodzaju zabawy. Niemowlę nie ma innego sposobu na poznawanie świata. Pozwólmy mu wkładać przedmioty do buzi (tylko duże, zapobiegając połknięciu). Czas „smakowania” jest ważnym krokiem w rozwoju malucha.

Mobilność dziecka

Wraz z wiekiem wzrasta mobilność dziecka, a co za tym idzie sposób zabawy. Roczne maluchy, które postawiły już pierwsze kroki, cały wolny czas spędzają na udoskonalaniu umięjętności chodzenia i biegania. Ćwiczą w ten sposób koordynację i równowagę. Uczą się możliwości swojego ciała oraz jego ograniczeń. Tak małe dzieci nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw zbyt szybkiego biegania czy wspinania się na meble, dlatego wymagają szczególnej kontroli ze strony rodzica. Podobnie jednak jak we wcześniejszym okresie życia, nie można unieruchamiać dziecka i zabraniać wspinaczek.

Dzieci w wieku przedszkolnym

Dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają rozwijać się nie tylko fizycznie ale również społecznie. To bardzo ważny etap rozwoju. Umiejętność pracy w parze czy w grupie, porozumiewanie się z rówieśnikami, pierwsze przyjaźnie – mają ogromny wpływ na małego człowieka. To w tym właśnie wieku dowiadujemy się, czy jesteśmy introwertykami czy wręcz przeciwnie – lubimy być w centrum uwagi, otoczeni innymi ludźmi.

W przedszkolu dzieci mają szereg zajęć, między innymi zajęcia plastyczne, ćwiczenia usprawniające dużą motorykę – gimnastykę, tańce, stawanie na palcach, chodzenie na czworaka; małą motorykę – prace zręcznościowe, nawlekanki, rysowanie, lepienie, pierwsze próby pisania i wiele wiele innych. Nauczyciele wychowania przedszkolnego są wykwalifikowani w tym, aby wszelkie zajęcia dla dzieci miały formę zabawy. Dzięki temu kilkulatki dużo chętniej uczą się nowych rzeczy, często nawet nie zdając sobie sprawy z przyswajania nowych umiejętności, przy okazji beztroskiej zabawy.

Pierwsze znajomości nabyte w przedszkolu czy na placu zabaw, warto pielęgnować podczas spotkań w domu i na podwórku. Jest to okazja nie tylko na zabawę. dzieci w grupie próbują swoich sił w komunikacji, sprawdzają, na co inne dzieci im pozwolą. Wyłaniają się przywódcy grupy. To niezbędne umiejętności, które będą owocowały w przyszłości, podczas nauki szkolnej.

Dużym sprawdzianem dla dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej i gimnazjum są kolonie i obozy sportowe. Tygodniowe czy dwutygodniowe wyjazdy wiążą się z rozłąką z rodzicami. Dzieciaki uczą się smaodzielności. Muszą same zadbac o swój ubiór, być punktualne i orientować się w harmonogramie dnia placówki. Na koloniach młodzi ludzie stają się doroślejsi i odpowiedzialni za siebie. W czasie pobytu nawiązują się także nowe relacje ze współmieszkańcami, przyjaźnie, a nawet pierwsze związki. Zawody sportowe sa czasem intensywnego treningu, wymagającego samodyscypliny i samozaparcia. To czas silnej rywalizacji między dziećmi, której towarzyszą mocne, skrajne emocje. Choć niejednokrotnie przegranym towarzyszą łzy, warto doświadczyć tego uczucia. W przyszłości będzie łatwiej przyjąć nie tylko wygraną, ale i niemiłą lekcję od życia, jaką jest porażka.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *