Co słychać na siłowni

Paznokcie i ich naturalne piękno

paznokcie

Paznokieć jest martwym tworem naskórka, pełniącym funkcję ochronną dla ostatniej kosteczki palca. Dzięki niemu możemy wykonywać wiele czynności manualnych, bez uczucia dyskomfortu czy bólu. Ta część naszego ciała, podobnie jak włosy, stale rośnie. Dzięki temu nie musimy się zbytnio martwić ewentualnym uszkodzeniem płytki. Wiadomo, że odrośnie. Tempo rośnięcia płytki paznokcia jest sprawą indywidualną u każdego człowieka. Nawet paznokcie jednej dłoni mogą rosnąć z różną szybkością!

Paznokcie martwe ale unerwione

Mimo, że paznokcie są martwe, samo zakończenie palca jest mocno unerwione. Osoby, którym zdarzyło się uderzyć młotkiem w palec, zdają sobie z tego doskonale sprawę. Silne uszkodzenie tej części dłoni, może skutkować schodzeniem paznokcia. Jest to proces dość nieprzyjemny dla oka. Płytka robi się czarna i może odchodzić od palca, dodatkowo utrudniając wykonywanie podstawowych czynności.

Wydawać by się mogło, że ta konkretna część naszego ciała nie może chorować. Nic bardziej mylnego. Chorobą, która nie rzadko atakuje płytkę jest grzybica. Dotyka ona częściej palców stóp niż dłoni, ze względu na ciągłe noszenie butów, które zapewniają grzybom dobre warunki rozwoju – ciemność i wilgoć. Paznokcie zaatakowane przez grzybicę zmieniają kolor na żółty lub brązowy, zaczynają odchodzić i kruszyć się. Choroba ta to nie tylko defekt urody. Paznokieć, który odchodzi od łożyska, zaczyna utrudniać noszenie obuwia, sprawiać dyskomfort oraz ból.

Białe plany na paznokciach

Zdarza się, że dostrzegamy na płytce paznokcia zmiany w postaci białych plamek. Wyglądają one nieestetycznie i mogą spędzać sen z powiek nie jednej kobiecie. Przyczyną owych zmian bywają braki witaminowe – zmniejszona zawartość wapnia czy żelaza w diecie może skutkować właśnie w postaci białych kropeczek. Innym powodem ich powstania są nieodpowiednio przeprowadzane zabiegi kosmetyczne, takie jak zdejmowanie tipsów.

Ważny element wyglądu

Paznokcie są ważnym elementem naszego wyglądu. Oceniając drugą osobę, zwracamy na nie uwagę już na początku rozmowy. Nie da się ich nie zauważyć. Dłonie mamy odsłonięte bez przerwy, co więcej często dotykamy nimi twarzy, prezentując je w całej okazałości.

Zaniedbane paznokcie kojarzą się z brakiem podstawowej higieny. Mówią wprost, że ich posiadacz nie dba o siebie. Są oczywiście zawody, jak na przykład ogrodnik, które predysponują do posiadania uszkodzonych, brudnych paznokci, jednak to tylko wyjątki. Z reguły mamy możliwość prezentowania zadbanej tej właśnie części ciała. Regularne przycinanie, piłowanie oraz czyszczenie są podstawowymi czynnościami, jakim powinniśmy poddawać płytkę paznokcia. Warto jednak zaznaczyć, że zbyt długie paznokcie, nawet jeśli czyste, także mogą się źle prezentować. Naturalne czy doklejone – nie mogą być przesadnie długie. Także kolor ma znaczenie. Niektóre panie bardzo lubią bogato zdobione płytki, z dodatkowymi diamencikami czy naklejkami. Nie jest to nic złego, pod warunkiem, że nie szukamy pracy poza salonem manicure. Jak nas widzą, tak nas piszą. Warto pamiętać o tej starej mądrości i przed ważnym wyjściem doprowadzić paznokcie do wyglądu, który jest społecznie akceptowalny.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *