Co słychać na siłowni

Zdrowie w ujęciu psychicznym i duchowym

zdrowie psychiczne

Mówiąc o zdrowiu, zazwyczaj zwracamy uwagę na jego aspekt fizyczny. Aby jednak móc o pełni zdrowia, należy również wskazać na psychiczny i duchowy aspekt tego elementu. Oczywiście w dbałości o swoje zdrowie nie należy tych poszczególnych aspektów zdrowotnych od siebie oddzielać. Istnieje bardzo wiele elementów wpływających na ludzkie emocje, a tym samym na zdrowie psychiczne oraz duchowe. Na co zatem konkretnie należy w sposób szczególny zwrócić uwagę mówiąc o zdrowiu psychicznym oraz o zdrowiu duchowym?

Na jakie aspekty zwracamy uwagę?

Tychże aspektów jest dosyć sporo. Pierwszym, o którym wspomnimy, jest ludzkie poczucie przynależności. Oznacza to, iż człowiek czuje się kochany oraz akceptowany bez względu na wszystko, na swój wygląd, na swoje wady. Jest to element pozwalający człowiekowi przekraczać pewne granice, czuć się pewnym w swoim postępowaniu i na pewno jest to również jeden z najbardziej istotnych elementów dla zdrowia psychicznego człowieka. Bardzo istotnym elementem wpływającym na zdrowie psychiczne jest również poczucie własnej wartości. Jeśli człowiek czuje się potrzebny, to jest to sytuacja, w której na pewno czuje się pewniej w swoim codziennym postępowaniu.

Poczucie własnych możliwości

Następnym z elementów jest poczucie własnych możliwości. Można powiedzieć, że jest to pewne realne podejście do siebie. Dzięki temu można mówić o poczuciu spełnienia w tym, co się robi, w pracy, w hobby. Niewątpliwie do tych elementów wpływających na wyższy poziom zdrowia psychicznego oraz duchowego mają także i inne elementy jak chociażby poczucie bezpieczeństwa, wiara, nadzieja oraz miłość. Jeśli człowiek ma poczucie własnego bezpieczeństwa, jeśli czuje grunt pod nogami, ma świadomość, że jego winy, złe działania są przebaczane, jeśli liczy na lepsze jutro, akceptuje siebie i innych, pracuje nad takimi cechami jak cierpliwość, to wówczas można mówić o uzyskaniu większego stopnia harmonii wewnętrznej.

Nie chodzi o to, żeby sięgać po jakieś filozofie Dalekiego Wschodu, ale o zwykły codzienny spokój. Są to elementy, które być może brzmią nieco górnolotnie. Niemniej jednak to właśnie są elementy, które mają bardzo duże znaczenie w kontekście zdrowia psychicznego oraz duchowego. Należy mieć pełną świadomość tego, że owo zdrowie ma bezpośrednie przełożenie również na fizyczny aspekt ludzkiego samopoczucia.

Brak równowagi wewnętrznej

Wiadomo bowiem, że jeśli mamy do czynienia z brakiem wewnętrznej równowagi, harmonii, to może mieć to swoje odzwierciedlenie w somatycznej sferze ludzkiego zdrowia. Tym samym brak zdrowia psychicznego i duchowego może powodować pewne objawy ze strony ciała. Mówiąc o pewnym duchowym wymiarze zdrowia człowieka, nie należy tego utożsamiać z wiarą, ponieważ tutaj chodzi o zupełnie inny wymiar tejże duchowości.

O zdrowie człowiek powinien dbać w sposób wielowymiarowy. Tylko bowiem takie podejście może mu zapewnić odpowiedni stan zdrowia oraz może mu zapewnić dobre samopoczucie fizyczne oraz psychiczne. Wszelkie zaniedbania na jakimkolwiek gruncie będą z kolei miały wpływ na całokształt ludzkiego zdrowia.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *