Zjawisko niedokrwistości jest zasadniczo znane we współczesnej medycynie. Jednakże nie oznacza to wcale, że jest ono łatwe do rozpoznania, ponieważ owo zjawisko nie jest na pewno łatwe do rozpoznania. Tak naprawdę bowiem jest to zjawisko, które bardzo łatwo jest zbagatelizować. Z pozoru przypomina ono bowiem zwykłe przemęczenie. W rzeczywistości jednak tutaj nie wystarczy się wyspać, odpocząć. Znalezienie przyczyn powstania owej niedokrwistości jest jednym z kluczowych elementów.
Mniejsza ilość czerwonych krwinek
Niedokrwistość jest zjawiskiem, które charakteryzuje się zmniejszeniem liczby czerwonych ciałek krwi lub też zmniejszeniem się ilości hemoglobiny zawartej we krwi. Niedokrwistość nie jest zjawiskiem jednoznacznym. Może mieć ona bowiem bardzo zróżnicowane podłoże. Na pewno można tutaj mówić o niedokrwistości bezpośrednio związanej ze zbyt niskim poziomem żelaza, na pewno można również mówić o niedokrwistości pokrwotocznej czy też bezpośrednio wynikającej z niedoboru witaminy B12. Jeśli mowa jest o zjawisku niedokrwistości, to jest to zjawisko, które dotyka około 25% kobiet w przedziale wiekowym od 20 do 50 lat. Jakie są objawy owego zjawiska? Tych można wyróżnić dosyć sporą ilość i zasadniczo występuje kilka przyczyn naraz.
Objawy niedokrwistości
Tak więc mówiąc o objawach niedokrwistości, na pewno należy wskazać chociażby na bladość skóry, na pojawiające się wybroczyny, na siniaki, owrzodzenia, wypadanie włosów, ich sinienie, łamanie, kruchość paznokci, białe plamy na paznokciach, splątanie, bóle głowy, zawroty głowy, zwiększona drażliwość, zaburzenia związane z pamięcią, omdlenia, utrata koncentracji, duszność, szmery w sercu, szybkie męczenie się, brak łaknienia, wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, stany podgorączkowe. Tych objawów jest dosyć sporo. Bardzo istotne jest to, aby wykonać odpowiednie badania krwi, aby móc się przekonać o tym, że mamy do czynienia właśnie ze zjawiskiem niedokrwistości Tego zjawiska bynajmniej nie można lekceważyć, gdyż samo nie minie, a może się pogłębić i mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia.