Co słychać na siłowni

Ćwiczenia na plecy na siłowni a bóle kręgosłupa

Ćwiczenia na plecy na siłowni a bóle kręgosłupa

Większość trenujących powie, że początki treningów wiążą się w większości z bólem. Często więc mamy do czynienia nie tylko z popularnymi zakwasami, jak i znacznie poważniejszymi urazami, czy kontuzjami. Najczęściej wspomniane dolegliwości dotyczą kręgosłupa. Wtedy to zazwyczaj należy zwolnić tempo wykonywanych ćwiczeń.

W wielu przypadkach mamy jednak sytuacje odwrotną, gdzie to ćwiczenia fizyczne mogą być lekarstwem na bolący kręgosłup. Zanim jednak powiemy sobie nieco więcej o samych ćwiczeniach, warto powiedzieć sobie o powodach, które faktycznie te bóle powodują.

Bolący kręgosłup – choroba XXI wieku?

Można tak powiedzieć. Pytanie co może go powodować? Z pewnością sprzymierzeńcem nie jest siedzący tryb życia, który prowadzimy. Nie da się ukryć, że zarówno praca kierowcy, jak i praca przed komputerem, to czynniki, które już po krótkim czasie mogą spowodować początkowe uczucie sztywności, a następnie bóle kręgosłupa. A co jeszcze może powodować takie problemy? Z pewnością silna praca fizyczna polegająca chociażby na dźwiganiu ciężarów. U nastolatków może to być nagły wzrost. Sam brak aktywności fizycznej poza pracą również źle wpływa na zdrowie naszych pleców. Duży procent osób mających problem z kręgosłupem, to osoby z nadwagą.

Co pomoże na bolący kręgosłup? http://sissel.com.pl/category/zdrowe-siedzenie-poduszki-do-siedzenia

Jakie są najlepsze ćwiczenia na plecy?

Ćwiczenie pierwsze polega na ułożeniu rąk na karku, gdzie naprzemiennie prawy łokieć sięga lewego kolana, a lewy łokieć prawego kolana.

Kolejne ćwiczenie również wykonujemy naprzemiennie. Pierwszy punkt, to rozciąganie mięśni grzbietu, a także mięśni kulszowo-goleniowych. W tym wypadku górna kończyna prawa wyciągnięta zostaje za głowę, z kolei lewą nogę należy maksymalnie wyprostować przy zgięciu grzbietowym stopy.

Następny typ ćwiczeń wzmacnia mięśnie brzucha, a także mięśnie pośladkowe. W tej sytuacji należy zapewnić podparcie zarówno na lewej ręce, jak i prawej nodze. Następnie w jednym momencie należy unieść prawą rękę i lewą nogę napinając pośladki. Należy starać się maksymalnie te kończyny wyprostować. Wytrzymując kilka sekund następnie wykonaj ten sam zestaw ćwiczeń dla strony przeciwnej.

Kładąc się na plecach nogi zegnij w kolanach, gdzie ręce skrzyżowane są na klatce piersiowej. Następnie na podłogę naciskaj zarówno okolicą krzyżową, jak i piętami. W tym samym czasie unieś barki, oraz głowę, starając się przy tym brodą dotknąć piersi. Takie ćwiczenie warto powtórzyć do 10 razy.

Kładąc się na plecach wyprostuj nogi, następnie unieś je obejmując je tym samym do siebie pod kolanami. Następnie przyciągnij je do siebie tak mocno, by pośladki oderwały się od podłogi. Kolejny punkt to odliczenie do 10, a następnie powrót do pozycji wyjściowej. To ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *