Co słychać na siłowni

Zadbaj o kręgosłup w pracy przy komputerze

Pracownicy biurowi – często wydaje nam się, że ich praca nie jest żadnym wysiłkiem fizycznym. Oczywiście, wielkiego dźwigania tu nie mamy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy jak mocno pracownicy biurowi narażeni są na dolegliwości związane z kręgosłupem. Długotrwałe siedzenie bowiem powoduje napięcie mięśni, czego skutkiem są dolegliwości biurowe. Tym bardziej, że ok. 90% czasu pracy spędzają siedząc przed komputerem. W tym wypadku ważna jest profilaktyka, zatem zadbaj o to, by w pracy siedzieć prawidłowo. A jak to zrobić?

Siedź prosto i zdrowo

Zdrowy kręgosłup w biurze zaczyna się od odpowiedniego doboru krzesła. Zwróć uwagę, by miało regulowaną nie tylko wysokość, ale i oparcie, czy podłokietniki. Głowa nie powinna odchylać się w żadną stronę tak, by wzrok znajdował się na wprost ekranu monitora. Plecy maksymalnie wyprostowane z pełnym podparciem, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Dłonie na klawiaturze ułożone prosto. Nogi pod biurkiem powinny mieć pełną swobodę. Postaraj się ustawić krzesło w taki sposób, by stopy swobodnie przylegały do podłoża. Wówczas zadbasz nie tylko o zdrowy kręgosłup, ale i układ krążenia. Zwróć uwagę również, by jak najczęściej zmieniać pozycje w czasie siedzenia.

Proste ćwiczenia

W czasie każdego dnia pracy warto poświecić choć 15 minut na proste ćwiczenia – np. podskoki, czy przysiady. Możesz też przeciągnąć się unosząc ręce wysoko. Jeszcze innym rozwiązaniem jest tzw. koci grzbiet, który polega na wykonaniu kilku skłonów na boku.

Zdrowy sen to kolejna podstawa

W związku z tym warto sięgnąć po poduszki medyczne, które w ostatnim czasie cieszą się na rynku ogromnym zaufaniem jako forma profilaktyki. W poniższym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje na temat ich właściwości leczniczych. To co jednak trzeba o nich powiedzieć to fakt, że nie tylko są bardzo wygodne, ale i łagodzą dolegliwości bólowe kręgosłupa, a także minimalizują ryzyko wielu schorzeń.

By: Anna D.