Co słychać na siłowni

Torbiel Bakera – czy ta cysta jest niebezpieczna dla życia?

torbiel

Torbiel Bakera, która jest nazywana także cystą, to zbiornik z płynem, który umiejscowiony jest pod kolanem w jego tylnej części i dodatkowo można poprzez dotyk go wyczuć. Najczęściej zjawisko dotyczy osób, które przeciążyły staw kolanowy. Tak więc torbiel Bakera najczęściej dotyka osób czynnie uprawiających sport. Poza tym także może ona dotyczyć osób mających stwierdzone jakieś schorzenia stawów kolanowych oraz osób z nadwagą i otyłością. Obecnie wiele osób cierpi na takie schorzenia co sprawia, że lekarze coraz częściej muszą borykać się z tym problemem. Czy łatwo go rozwiązać, czy torbiel można wyleczyć całkowicie?

Dlaczego cysta się pojawia?

Pojawienie się tej torbieli jest związane często ze zmianami zwyrodnieniowymi zachodzącymi w torebce stawowej lub też ze stanem zapalnym. W jaki sposób objawia się owa torbiel Bakera? Przede wszystkim jest to wyczuwalny zbiornik z płynem, który jest zlokalizowany w tylnej części pod kolanem. Skóra w tym miejscu może być zaczerwieniona oraz ocieplona. Poza tym możemy mieć do czynienia z pojawieniem się obrzęku w tym miejscu. W trakcie całkowitego wyprostu kolana następuje ból, a jego zginanie jest bolesne lub całkiem uniemożliwione.

Jak należy przeprowadzić prawidłową diagnozę?

Aby postawić prawidłową diagnozę, należy wykonać badanie USG lub też bardziej dokładne badanie obrazowe. Leczenie torbieli Bakera sprowadza się do zastosowania leków przeciwzapalnych. Poza tym również można sięgnąć po różnorodne zabiegi jak jonoforeza, ultradźwięki, laseroterapia, krioterapia, masaże oraz kiniesotaping. W wielu przypadkach torbiel Bakera jest zjawiskiem, które samoistnie ulega wchłonięciu, a tym samym można w ten sposób uniknąć stosowania jakichkolwiek leków oraz jakichkolwiek zabiegów. Jednakże w wielu przypadkach zastosowanie tych zabiegów oraz leków jest wskazane. Prawidłową diagnozę może przeprowadzić jedynie lekarz profesjonalista, który zbada pacjenta i wystawi adekwatną decyzję leczenia.

Czy torbiel wpływa negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie?

Torbiel Bakera w bardzo wielu przypadkach jest schorzeniem, które nie wpływa w dużym stopniu na zdrowie człowieka, nie stanowi jakiegoś poważnego zagrożenia dla jego zdrowia oraz życia. W wielu przypadkach bowiem mamy do czynienia z samoistnym wchłonięciem się owej torbieli. Jednocześnie też jeśli się ona pojawi, to istnieje także duże prawdopodobieństwo, iż to zjawisko będzie powracać, a tym samym torbiel w okolicy podkolanowej będzie się pojawiać ponownie. Bardzo istotne jest zatem nie tylko to, aby zdiagnozować problem, ale również o to, aby podjąć pewne działania mające na celu zapobieganie powracaniu zjawiska.

Obciążenie stawów kolanowych

Mowa jest o nie obciążaniu w zbyt nadmiernym stopniu stawów kolanowych, mowa jest o zrzuceniu pewnej ilości kilogramów jeśli mamy do czynienia z nadwagą czy też z otyłością. Takie działania zapobiegawcze są w stanie spowodować, iż torbiel Bakera nie będzie powracać i tym samym zjawisko bolesności kolana nie będzie nas dotykać. W tym przypadku otyłość negatywnie wpływa na możliwość wyleczenia schorzenia.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *