Alergia to nie tylko zwykły katarek, który znika po paru dniach. Alergia to choroba układu immunologicznego, która ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka. Bagatelizowana przeradza się w astmę oskrzelową, a jednocześnie też powoduje bardzo złe samopoczucie każdego dnia. Tym samym nie powinna być ona bagatelizowana. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z alergią pyłkową czy też pokarmową, właściwym postępowaniem mającym na celu jej zdiagnozowanie, jest wykonanie stosownych testów skórnych.
Jak leczyć alergię?
Leczenie takiej alergii sprowadza się do zażywania tabletek, odczulania zastrzykami oraz na unikaniu kontaktu z alergenami. Nie jest to proste leczenie, trwa zasadniczo kilka lat, a i tak nie ma stuprocentowej pewności odnoszącej się do skuteczności owego leczenia. Jednakże warto jest je podejmować. Osoba uczulona na określone pyłki powinna stale śledzić też komunikaty dla alergików, powinna przy tym obserwować swój organizm, aby móc określić jak reaguje on na stany poszczególnych alergenów w powietrzu. Mówimy tutaj oczywiście o alergiach pyłkowych. Sezon na pylenie poszczególnych roślin się zmienia. Każdego roku jego intensywność może być nieco zmieniona.
Jednakże obserwacja własnego organizmu pozwoli ukierunkować leczenie, wykryć dodatkowe czynniki powodujące ową alergię jak również pozwoli zaobserwować ewentualne postępy w leczeniu tego schorzenia. Bagatelizując objawy zbyt długi czas, możemy mieć pewność, że owa choroba w pewnym momencie uniemożliwi nam normalne funkcjonowanie na co dzień.