Mało kto wie, że zespół takotsubo dotyczy choroby mięśnia sercowego. Potocznie nazywany jest zespołem złamanego serca. Dolegliwość ta w najprostszym ujęciu oznacza zaburzenia czynności skurczowej o charakterze przejściowym. Co ciekawe, zjawisko to dotyczy tylko lewej komory serca. Lekarz specjalista może stwierdzić wystąpienie Zespołu takotsubo tylko i wyłącznie po wykluczeniu znacznych zmian miażdżycowych.
Co wywołuje chorobę?
Najczęściej wywołuje go intensywny wysiłek fizyczny bądź silny stres, na który tak naprawdę jest narażony każdy z nas. Statystycznie, najczęściej dotyka on kobiet około sześćdziesiątki. Pierwsze objawy do złudzenia przypominają ostry stan zawałowy lub imitują ostre zespoły wieńcowe. Do tych objawów głównie należą kołatanie serca, uporczywy ból w klatce piersiowej, nudności, wymioty, omdlenia i duszności. W niektórych przypadkach może dojść nawet do zatrzymania krążenia, co jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu pacjenta. Leczenie choroby złamanego serca zwykle polega na farmakoterapii. Oprócz typowych leków na serce, w niektórych przypadkach zaleca się stosowanie środków moczopędnych.
Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy unikać sytuacji stresogennych. Ważne jest również zdrowe odżywianie, aby niepotrzebnie nie obciążać naszego serca. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na tryb życia, który prowadzimy. W codziennym planie dnia powinien znaleźć się czas na ruch na świeżym powietrzu. Nie chodzi tutaj o katowanie się ćwiczeniami lecz bardziej o spokojny spacer czy ćwiczenia rozciągające bądź relaksujące.