Co słychać na siłowni

Pozycje w czasie snu, a rodzaje poduszek ortopedycznych

Pozycje w której zasypiamy – specjaliści na całym świecie spierają się o to, która tak naprawdę jest najlepsza dla naszego zdrowia. Jeszcze inną kwestią jest fakt, że coraz trudniej dbać nam o odpowiednią jakość snu. W efekcie poranne bóle w okolicach pleców, szyi, czy karku nierzadko są początkiem trudnych do wyleczenia dolegliwości. W odpowiedzi na ten problem na rynku pojawiły się poduszki ortopedyczne do spania. Więcej na ich temat warto przeczytać tutaj. W przypadku zakupu poduszki bardzo ważna jest pozycja w której śpisz. Postanowiliśmy więc powiedzieć o najlepszych modelach poduszek w zależności od Twojego ułożenia ciała w czasie snu.

Bok, plecy i brzuch

Wśród specjalistów najlepszą pozycją jest spanie na plecach. Nie tylko bowiem dba o kręgosłup, ale i układ trawienny. Dzięki spaniu na plecach zyskuje również wygląd naszej skóry. M.in. odzyskuje świeży wygląd i zmniejsza się ryzyko zmarszczek. Jedyny minus spania na plecach jest zwiększona tendencja do chrapania. W przypadku spania na plecach najlepszym wyborem będzie poduszka niska, miękka, z lekkim wyprofilowaniem na środku. Poduszka gwarantuje utrzymanie głowy w jednej pozycji, dodatkowo kręgosłup szyjny nie zostaje wypchnięty do góry.

W przypadku spania na boku również korzysta na tym nasz kręgosłup i prawidłowe trawienie (likwiduje np. refluks żołądka). Ponadto spanie na boku dobrze wpływa na układ krążenia. Traci natomiast wygląd twarzy i kształt piersi. Dla śpiących na boku zalecana jest poduszka z dodatkowym, pełnym wyprofilowaniem w kształcie wałka. Podobnie jak wyżej wymieniona poduszka zachowuje neutralne ułożenie głowy. Doskonale również wypełnia przestrzeń między kręgosłupem, a barkiem.

Za najmniej korzystną pozycje uważa się spanie na brzuchu. Przede wszystkim głowa jest ciągle skręcona w którąś ze stron, co powoduje m.in. poranne bóle w okolicach karku. Pozycja na również naciska na kręgi i nie pozwala na zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa (zwłaszcza w dolnych odcinkach). Jedyną zaletą spania na brzuchu jest lepsza praca górnych dróg oddechowych. W odpowiedzi na rynku pojawiła się poduszka, która maksymalnie eliminuje „szkody” spania w tej pozycji – poduszka w kształcie gwiazdy. Jest to model płaski i przede wszystkim bardzo wygodny.

W przypadku twardości poduszki należy dobrać ją indywidualnie.

By: Anna D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *