Co słychać na siłowni

Rehabilitacja w Polsce – rodzaje i sprzęt

Rehabilitacja w Polsce - rodzaje i sprzęt

Rehabilitacja to bardzo ważny element dla jednostki i dla społeczeństwa. Z samej definicji można wywnioskować, że jest to przywracanie człowieka społeczeństwu. Oprócz samej rehabilitacji medycznej, można jeszcze wyróżnić zawodową oraz społeczną. Aby móc mówić o rehabilitacji kompleksowej, pełnej, musi być w niej obecny cały zespół specjalistów. Należą do niego:

  • – fizjoterapeuta,
  • – terapeuta zajęciowy,
  • – pielęgniarka,
  • – psycholog,
  • – neuropsycholog,
  • – logopeda,
  • – pedagog,
  • – pedagog specjalny,
  • – specjalista od zaopatrzenia ortopedycznego

Oczywiście cały zespół nie jest dedykowany każdemu pacjentowi. Rehabilitacja to pojęcie często mylone z fizjoterapią, a tymczasem nie jest ono tożsame.

Rehabilitacja w Polsce

Rehabilitacji kompleksowej powinny być poddawane wszystkie osoby, w tym głównie osoby młode. Mowa o wspomnianej wcześniej rehabilitacji medycznej, społecznej oraz zawodowej. Był czas, gdy w naszym kraju odpowiedni system kompleksowej rehabilitacji istniał. Wskutek różnych zmian zostało to rozmyte. W wielu krajach funkcjonuje to z dużym powodzeniem, a u nas się do tego wraca. Mówiąc o kompleksowej rehabilitacji bierze się pod uwagę nie tylko wyleczenie pacjenta z dolegliwości, ale także umożliwienie mu powrotu do społeczeństwa, do pracy. Jeśli to nie jest możliwe, to mówi się o znalezieniu innego miejsca zatrudnienia. Na chwilę obecną mówimy o specjalnym Zespole interdyscyplinarnym, który tworzony jest w ramach struktur ZUS. Tenże zespół ma zadanie stworzenie programu kompleksowej rehabilitacji Na chwilę obecną mamy do czynienia z finansowaniem rehabilitacji medycznej, podczas gdy ta społeczna oraz zawodowa kuleje.

Różne formy rehabilitacji

Rehabilitacja może mieć bardzo różne formy. W warunkach ambulatoryjnych można wyróżnić wizytę w gabinecie lekarskim oraz fizjoterapię ambulatoryjną. W tym można ująć różne procedury oraz zabiegi. W ramach procedur mamy pewne zadania, które pacjent może wykonać samodzielnie. Poza tym mamy też zabiegi, na które pacjent jest kierowany przez lekarza specjalistę. Inną formą rehabilitacji jest ta związana z funkcjonowaniem oddziałów dziennych. Do takich oddziałów mogą korzystać osoby ze zmianami wielomiejscowymi. W takich oddziałach dziennych można wykonać do 10 zabiegów przy 5 procedurach. Istnieje jeszcze jedna z form rehabilitacji, która sprowadza się do korzystania z oddziałów stacjonarnych. W nich pacjent ma do czynienia z dostępem do usług różnych specjalistów jak również z dostępem do rozbudowanej oferty sprzętu rehabilitacyjnego

Kolejki i nadzieja na przyszłość

Na pewno zmorą pacjentów w ośrodkach rehabilitacyjnych są kolejki. Należy zadać pytanie czy jest szansa na to, aby w najbliższej przyszłości cokolwiek w kwestii prawidłowej rehabilitacji mogło ulec poprawie? Tak. Obecnie trwają prace nad tym zagadnieniem. Przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji prowadzi się prace nad unowocześnieniem systemu rehabilitacji w Polsce. Chodzi głównie o to, aby na rehabilitację móc kierować osoby, które jej potrzebują najbardziej.

Rehabilitacja i sprzęt

Mówiąc o rehabilitacji w naszym kraju, nie sposób nie wskazać na sprzęt. W ośrodkach dziennych wyposażenie zasadniczo jest, a przynajmniej powinno być dosyć kompleksowe. Jednakże w warunkach domowych wygląda to już nieco inaczej. Tymczasem właściwy sprzęt rehabilitacyjny to element, który jest niezbędny i który poprawia funkcjonowanie danej osoby oraz umożliwia poprawę zdrowia. W wielu przypadkach mamy do czynienia z refundacją jego zakupu w pewnym stopniu. Owa refundacja może wynikać z umów z NFZ, aczkolwiek jednocześnie można także korzystać z dopłat oraz środków pomocowych z innych instytucji. Może to być PFRON czy też inne organizacje związane bezpośrednio z zagadnieniem pomocy niesionej osobom chorym, niepełnosprawnym. W naszym kraju pod tym względem nie wygląda to źle, a dąży się do tego, aby kwestia prawidłowej rehabilitacji wyglądała jeszcze lepiej. Nie można oczywiście nie wspomnieć także o turnusach rehabilitacyjnych w sanatoriach, które się przysługują.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Visamed – sklep medyczny i rehabilitacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *