Co słychać na siłowni

Poduszki ortopedyczne – czy są refundowane?

refundacja poduszek

Poduszki ortopedyczne, to w ostatnich latach ciesząca się zaufaniem forma rehabilitacji. Tego typu poduszki przede wszystkim łagodzą wszelkie bóle związane z kręgosłupem, oraz większością mięśni odpowiadających za naszą postawę. By jednak miały swoje zastosowanie muszą być odpowiednio dobrane najlepiej za radą specjalisty. Poduszki ortopedyczne, to wyrób medyczny, mimo to nie są refundowane. Co nie oznacza jednak, że w przypadku wielu akcesoriów medycznych można liczyć na dofinansowanie ze strony Państwa.

Sprzęty rehabilitacyjne – dofinansowane

Tu w grę wchodzą przede wszystkim wózki inwalidzkie. Zwłaszcza, że ich standard w ostatnich latach uległ znacznemu podwyższeniu. Na dofinansowanie można liczyć także w przypadku balkoników, czy chodzików. Kolejny aspekt, to materace przeciwodleżynowe. Ponadto mamy akcesoria związane z samym procesem rehabilitacji tak rowery, czy bieżnie rehabilitacyjne.

Refundacja – dokumentacja

Czyli po pierwsze, jeśli staramy się o dofinansowanie na dany sprzęt rehabilitacyjny, to ważne jest aby udać się do miejscowego MOPS-u, lub PCPR w celu zasięgnięcia rady w kwestii zarówno samego dofinansowania, jak i jego wielkości, gdyż na ten czynnik ma wpływ chociażby dochód osoby ubiegającej się o dofinansowanie. A warto zasięgnąć tego typu rady chociażby dlatego, że w niektórych przypadkach, gdy cena sprzętu jest wyższa niż limit Funduszu, to dofinansowanie może wynieść nawet 150%.

Dalej to przede wszystkim uzupełnienie niezbędnej dokumentacji. Ta z kolei powinna zacząć się od opinii lekarskiej, która wskazuje konieczność posiadania określonego sprzętu. Dalej mamy między innymi: ksero wniosku (musi być wydany przez NFZ), oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby starającej się o dofinansowanie, lub jej opiekuna (w przeliczeniu na jednego członka rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym) faktura na dany przedmiot ortopedyczny (lub środek pomocniczy), orzeczenia o niepełnosprawności (oraz jej stopniu) numer NIP, oraz wypełniony wniosek z przyznaniem dofinansowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *