Osteoporoza – choroba szkieletu, która prowadzi do złamań kości. Głównie dotyczą kości przedramienia, szyjki kości udowej i kręgosłupa jak również w innych miejscach. Złamania wynikają ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości i zaburzenia jej jakości i struktury. Konsekwencją starzenia się układu szkieletowego jest osteoporoza pierwotna. Na ogół rozwija się u kobiet po menopauzie. Natomiast u mężczyzn dopiero w podeszłym wieku.
Kogo atakuje osteoporoza?
U mężczyzn po 45 roku życia, u kobiet po 40 r. życia następuje utrata gęstości mineralnej kości – jest to proces związany z wiekiem. Czynnikami przyśpieszającymi rozwój osteoporozy są:- słaba aktywność fizyczna,- nieodpowiednia dieta (za mało witaminy D, wapnia oraz niedożywienie),- palenie papierosów i spożywanie alkoholu- niewystarczająca „ekspozycja” na promienie słoneczne.
Osteoporoza wtórna
Osteoporoza wtórna rzadziej występuje i jest ona wynikiem stosowania niektórych leków oraz wynikiem innych chorób. Przyczyny osteoporozy wtórnej to m.innymi:
- zaburzenia hormonalne (nadczynność przytarczyc i tarczycy, wczesna menopauza, cukrzyca),
- zapalne choroby reumatyczne (przewlekłe)
- choroby układu pokarmowego.
Osteoporoza wtórna dotyczy ludzi w każdym wieku. Osteoporoza to powszechna choroba zwana „cichą epidemią” ze względu na podstępny i bezobjawowy przebieg. Dotyczy co 3 kobiety po menopauzie i mężczyzn po 65 r. życia.