Co słychać na siłowni

Odkryto gen zwiększający szanse na chorobę Alzheimera

choroba Alheimera

Alzheimer to choroba degradacyjna. U normalnego człowiek nie dotkniętego tą choroba komórki nerwowe obumierają wolniej niż u ludzi dotkniętych tym schorzeniem. Statystycznie w ciągu 7-20 lat trwania choroby dochodzi do obumarcia komórek nerwowych bardzo szybko. Choroba Alzheimera jest specyficzna tak samo jak ludzie, u każdego przebieg jest inny. Najczęściej cierpią na nią ludzie po 60 roku życia. Początkowo objawia się utratą pamięci krótkotrwałej, wahnięciami nastroju, i problemy z mową czy też językiem. W kolejnej fazie procesu rozwoju charakterystyczne jest to, że pacjent mam problemy z przetwarzaniem informacji i upośledzenie władz poznawczych oraz upośledzenie pamięci długotrwałej. W ciężkim stadium dochodzi do zaniku pamięci długotrwałej i śpiączki, która prowadzi do zgonu.

Nowe odkrycia

Naukowcy przeprowadzili doświadczenie na muszkach owocówkach. I znaleźli mutację genu TM2D3 odpowiedzialnego za to schodzenie. Niestety mimo tego, że mamy XXI wiek nie mamy leku likwidującego Alzheimera, obecnie leczymy tylko jego objawy. 1% populacji Islandzkiej to najwyższy wskaźnik gdzie występuje ta choroba. Odpowiednia dieta oraz ćwiczenia umysłowe i fizyczne spowalniają dysfunkcje poznawcze. Oczywiście w zależności od fazy rozwoju choroby pacjenci muszą mieć wsparcie i pomoc ze strony rodziny. Nie bez znaczenia i wpływu pozostają czynniki środowiskowe takie jak metal czy poziom hormonów.

Donepezil

Donepezil, substancja biorąca udział w procesie komunikowania się neuronów. Memantyna, zmniejsza zbyt duży poziom neuroprzekaźnika, jakim jest kwas glutaminowy. Te leki stosuje się razem poprawiają one zdolności poznawcze chorych, stosowanie jednego z tych leków nie daje pożądanego efektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *