Co słychać na siłowni

Dieta na dnę moczanową

dna moczanowa

Dna moczanowa zwana także podagrą, to choroba, która jest jak najbardziej słusznie nazywana jedną z chorób cywilizacyjnych. Notowanych obecnie przypadków tejże choroby jest coraz więcej. Jest to choroba bezpośrednio uwarunkowana ludzką przemianą materii, a tym samym jest ona bezpośrednio powiązana z dietą człowieka, która jest przez niego stosowana na co dzień.

Jak leczyć dnę?

Mówiąc zatem o leczeniu owej choroby, należy w głównej mierze wskazać na zastosowanie odpowiedniej diety. Dna moczanowa jest chorobą, która polega na zwiększeniu poziomu kwasu moczanowego, który to kwas w głównej mierze gromadzi się w ludzkich stawach. Jego nadmierna ilość powoduje narastający ból w stawach, przez co człowiek ma problemy z poruszaniem się. Aby móc stwierdzić owe schorzenie, wystarczy zbadać poziom kwasu moczanowego w organizmie. Tym samym postawienie odpowiedniej diagnozy nie jest niczym skomplikowanym. Jeśli natomiast mówimy o leczeniu owej jednostki chorobowej, to bardzo wiele w tym względzie zależy od samej osoby chorej.

Tajniki zdrowej diety

Jeśli pozna ona tajniki zdrowej diety i jeśli będzie jej przestrzegać, to ta choroba nie będzie dla niej uciążliwa i nie będzie się pogłębiać. Natomiast w sytuacji, w której dana osoba będzie lekceważyć kwestię dostosowania diety do wymogów swojego zdrowia, choroba będzie coraz bardziej postępować, a ataki podagry będą coraz bardziej uciążliwe dla danej osoby. Do podstawowych czynników wywołujących dnę moczanową na pewno należy zaliczyć nieprawidłowy sposób odżywiania się, na pewno należy wskazać na spożywanie alkoholu, palenie papierosów, nadwagę, otyłość, wystąpienie nadciśnienia tętniczego, pewne uwarunkowania natury genetycznej jak również można tutaj mówić o stosowaniu pewnych leków.

Podstawowe zasady

Podstawową zasadą, jaką należy zastosować, jest ograniczenie spożywania pokarmów zawierających dużą ilość tak zwanych puryn. Chodzi tutaj w głównej mierze o mięso w postaci wędlin i konserw, takie ryby jak tuńczyk, makrela, owoce morza, W tej diecie nie powinniśmy stosować bulionów oraz wywarów warzywno- mięsnych. Jeśli mamy do czynienia z nasileniem objawów dny moczanowej, to wówczas należy w sposób szczególny postawić na zbilansowaną dietę roślinną. Bardzo ważne jest także to, aby w tejże chorobie odpowiednio nawodnić swój organizm. Niezwykle istotne jest, aby każdego dnia wypijać około dwóch litrów mineralnej wody niegazowanej. Oczywiście nie jest żadną tajemnicą, że w obliczu takiej choroby, jaką jest podagra, osoba chora powinna całkowicie odstawić spożywanie alkoholu jak również bardzo ważne jest to, aby rzucić palenie, a przynajmniej znacząco je ograniczyć. Pozbyć się podagry nie można tak po prostu, ale można znacząco ograniczyć jej skutki. W ten sposób można sprawić, że codzienność będzie do zniesienia, a efekty podagry nie będą dla danej osoby zbyt uciążliwe. Po prostu taka osoba będzie mogła normalnie funkcjonować i nie odczuwać negatywnych skutków dny moczanowej. W zestawieniu z aktualnie proponowanym i kuszącym jedzeniem, ryzyko wystąpienia podagry jest coraz większe.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *