Co słychać na siłowni

Czym jest rehabilitacja?

rehabilitacja

Rehabilitacja to kompleksowe działania mające na celu poprawę zdolności fizycznych osób, które borykają się z niepełnosprawnością. Powinna ona być dostosowana do indywidualnej sytuacji pacjenta, z czym niestety mamy rzadko do czynienia. Czasem można odnieść wrażenie, że lekarz nie widzi pacjenta tylko chorobę. Z medycznego punktu widzenia jest to jak najbardziej pożądana postawa, jednak nie można tak całkowicie pomijać pierwiastka człowieczeństwa. Bo nie sztuką jest wysłać chorą kobietę na masaże, podczas których wymagane jest zdjęcie ubrania, a kobieta ta od lat boryka się z traumą molestowania w dzieciństwie.

Rehabilitacja psychologiczna

Nie każdy wie, że istnieje też rehabilitacja psychologiczna, na którą niewątpliwie zasługuje kobieta z powyższego przykładu. Rehabilitacja ma na celu pomóc pacjentowi osiągnąć stan samodzielnego funkcjonowania. Często nie jest to możliwe ze względów, których medycyna nie jest w stanie przeskoczyć. Niewątpliwie jednak lekarz nie powinien odmawiać możliwości podjęcia próby. Znane są przypadki, gdzie pacjent pomimo zerowych szans porzuca wózek inwalidzki i porusza się o własnych siłach. Wierni będą tu mówić o cudzie, ateiści o potędze umysłu i samo uzdrowieniu. Jedni i drudzy mają rację.

Ale aby osiągnąć taki stan trzeba nieustannie podejmować próby pomimo osiąganych raz za razem porażek. Bo może właśnie poddajemy się za 99-tym podejściem, a setna próba okazałaby się sukcesem. Warto o tym pamiętać. Rehabilitacja jest szansą na lepsze i samodzielne jutro osób niepełnosprawnych.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *