Co słychać na siłowni

Ćwiczenia po operacji bypassów

byoassy

Operacja wszczepienia bypassów jest dla ludzkiego organizmu bardzo obciążająca. Jest ona zazwyczaj związana z przebytym zawałem serca, aczkolwiek również może być wcześniej zaplanowana. Operacja taka wymaga przyjęcia bardzo konkretnego trybu życia. Z jednej strony istotnym elementem jest przyjęcie właściwej diety, a poza tym także bardzo ważna będzie aktywność fizyczna. W tym miejscu należy zadać bardzo istotne pytanie. Chodzi mianowicie o to co wolno, a czego nie wolno robić po operacji wszczepienia bypassów.

Bierny tryb życia?

Przede wszystkim na pewno nie jest zalecane stosowanie biernego stylu życia. Nie można usiąść przed telewizorem i w ten sposób spędzać dzień za dniem. Aktywność fizyczna jest wskazana, aczkolwiek nie powinna być ona zbyt obciążająca, nie może być ona zbyt intensywna. W bezpośrednim okresie po operacji nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Momentem granicznym jest tutaj czas, w którym mostek ulegnie całkowitemu zespoleniu. Dopiero w tym momencie można mówić o możliwości podjęcia jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Na jaką aktywność można sobie pozwolić? Na pewno można biegać, pływać, jeździć na rowerze, można podejmować bardzo zróżnicowane formy aktywności fizycznej. Nawet można powiedzieć, że jest to wskazane. Niemniej jednak warto jest w tym względzie skonsultować się z lekarzem.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna nie może być nadmierna, nie można sobie stawiać celów związanych z przekraczaniem swoich możliwości fizycznych. Wysiłek powinien mieć na celu poprawę wydolności, dotlenienie organizmu, poprawę odporności, kondycji, zdrowia. Dzięki temu można zachować witalność, a poza tym po operacji wszczepienia bypassów można mówić o pełnym bezpieczeństwie wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Oczywiście w momencie, gdy poczujemy jakiekolwiek dolegliwości, duszności, ból, aktywność fizyczna powinna zostać zaprzestana. Poza tym należy od razu i bezwzględnie udać się do lekarza kardiologa i wykonać wszystkie niezbędne badania, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *