Co słychać na siłowni

Białko w diecie dzieci

kobieta

Białko ma ogromne znaczenie dla każdego bez wyjątku. Jednakże na pewno jest ono szczególnie ważne w diecie najmłodszych, czyli mamy tutaj na myśli dzieci. Jeśli mówimy o noworodkach i karmieniu piersią, to zasadniczo nie ma tutaj żadnego problemu, gdyż dziecko bierze tyle składników odżywczych, ile po prostu potrzebuje. Problem może pojawić się w późniejszym okresie. Zarówno, bowiem nadmiar białka w diecie jak i jego niedobór może w przypadku dzieci być po prostu groźny.

Białko a nerki

Jeśli mówimy o nadmiarze białka, to musimy wskazywać na wysokie obciążenie nerek, a poza tym może to wywołać bardzo wiele innych chorób, że wystarczy wskazać na cukrzycę czy też na otyłość. Jeżeli natomiast mówimy o niedoborze białka w diecie dzieci, to skutek takiego stanu rzeczy tkwi w niewłaściwym rozwoju, w opóźnionym rozwoju tych osób. Mowa zarówno o tym rozwoju fizycznym jak również tym intelektualnym. Te dzieci, które spożywają zbyt małą ilość białka, mogą znacznie później dojrzewać fizycznie, intelektualnie oraz płciowo. Należy w tym miejscu, zatem się zapytać o to, jaka ilość spożywanego każdego dnia białka będzie najwłaściwsza? Możemy tutaj podać przybliżone wartości, aczkolwiek nie należy ich się zawsze sztywno trzymać.

Białko dla dzieci

Dzieci w wieku do pół roku powinny przyjmować około 2, 4 g białka na każdy kilogram masy swojego ciała. Wraz z wiekiem ta ilość się zmniejsza i w ciągu kolejnego pół roku wynosi 2, 1 g, a dalej do trzech lat wynosi 1, 3 g, do sześciu lat wynosi 1, 2 g oraz do dziewięciu lat wynosi ona 1, 1 grama na każdy kilogram masy ciała. Warto o tym pamiętać, ponieważ są to wartości zupełnie nieodpowiadające temu, co dotyczy osób dorosłych. W przypadku dzieci musimy to liczyć zupełnie inaczej, musimy wziąć pod uwagę zupełnie inne kategorie. Białko w diecie dzieci jest czymś kluczowym. Musimy pamiętać, że opóźniony rozwój dziecka będzie w późniejszym czasie znacznie trudniejszy do nadrobienia, a czasem nawet może się to okazać czymś niemożliwym. Warto, więc mieć to na uwadze, gdy zależy nam na pełnym zdrowiu naszych najmłodszych.

By: Bartek M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *