Co słychać na siłowni

Trenujesz? Zasięgnij porady zanim nabawisz się kontuzji

Trenujesz? Zasięgnij porady zanim nabawisz się kontuzji

Zaczynasz trenować, ale zastanawiasz się nad ryzykiem kontuzji? Zanim zaczniesz ćwiczyć sprawdź, jak czynić to w pełni bezpiecznie, aby cieszyć się doskonałą kondycją, dobrym zdrowiem, świetną figurą, ale równocześnie nie być narażonym na wypadki. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że wiele rodzajów sportu naraża nas na urazy i kontuzje, a tego właśnie chcielibyśmy uniknąć. Dla wielu osób siłownia, czy fitness klub jest niemalże drugim domem. Problem pojawia się, kiedy naciągniemy mięśnie i przestajemy na jakiś czas żyć aktywnie. Zastanówmy się więc nad dobrym planem ćwiczeń, aby trenować bezpiecznie a jednocześnie skutecznie.

Aktywny tryb życia a urazy

Kiedy trenujesz musisz poznać porady, dzięki którym unikniesz kontuzji. W pierwszej kolejności musisz zacząć od ułożenia planu treningowego, który idealnie będzie odpowiadał potrzebom twojego organizmu. Aktywny tryb życia to nie wszystko, ponieważ musisz wiedzieć, że organizm musi również odpocząć i zregenerować się. Jeżeli w twoim organizmie pojawią się sygnały takie jak spadek sił, osłabienie, apatia, czy też bóle mięśniowo stawowe, wówczas musisz odpocząć. Jeżeli zignorujesz te objawy z całą pewnością może dojść do bardzo poważnych urazów i kontuzji.

Odpowiednie rozgrzewka kluczem do ćwiczeń

Dlaczego możemy być narażeni na kontuzje? Powodów jest bardzo wiele. Najczęściej jest to fakt, że nie poprzedzamy naszego treningu odpowiednią rozgrzewką. Dodatkowo urazy mogą być również spowodowane nadmierną intensywnością ćwiczeń. Jeżeli jesteśmy osobami, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem pamiętać należy by trenować adekwatnie do możliwości organizmu. Pojawiający się po treningu ból jest znakiem urazu, bądź uszkodzenia mikrokwłókien, a te należy doprowadzić do prawidłowej formy, zanim znów udamy się na trening.

Bardzo niebezpieczne może okazać się na przykład pęknięcie czy uszkodzenie ścięgna, które może skończyć się poważnym urazem. Niekiedy takie urazy wymagają nawet interwencji lekarza lub rehabilitanta. Jak więc ćwiczyć, aby nie być narażonym na urazy? Warto zacząć pod okiem profesjonalnego trenera, dzięki któremu ułożymy plan ćwiczeń zgodnie dla naszych potrzeb. Dodatkowo dbajmy nie tylko o trening ale również o regenerację naszego organizmu, który musi właściwie wypocząć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *