Co słychać na siłowni

Posiłek przed i po treningu siłowym, czyli co i kiedy jeść

strój do fitness

Posiłek przed i po treningu jest bardzo ważny i może poprawić efekty Twoich ćwiczeń. Warto więc wiedzieć, co najlepiej sobie przygotować, zapakować w pudełko i zabrać ze sobą na siłownię.

Posiłek przed treningiem

Najpierw przyjrzyjmy się sytuacji, gdy Twój trening ma odbyć się z samego rana. Dobre śniadanie jest tutaj niezbędne. Ważne, aby składało się z węglowodanów prostych i złożonych. Te drugie zapewnią Ci mnóstwo energii, która starczy Ci na długi czas, więc będziesz mieć siły do ćwiczeń. Z kolei węglowodany proste podziałają na Twój mózg niczym kawa, pozwalając Ci się obudzić. Właśnie dlatego warto zacząć dzień od jogurtu naturalnego z musli, orzechami czy owocami. Jeśli nie przepadasz za musli, idealnie zastąpi je owsianka.

Teraz trening popołudniowy. Rano dostarczyłeś już sobie mnóstwo energii oraz mieszanki węglowodanów, dlatego zdecyduj się na coś lekkiego, zanim przystąpisz do ćwiczeń. Dobrym pomysłem będzie pełnoziarniste pieczywo z sałatką, pomidorem, ogórkiem oraz tuńczykiem lub łososiem.

Posiłek po treningu

Po godzinie intensywnych ćwiczeń najlepiej sprawdzą się produkty, które charakteryzuje wysoki indeks glikemiczny. Wszystko przez to, że nasz organizm wyjątkowo szybko je przyswaja, więc możesz dzięki nim zregenerować siły i uniknąć sytuacji, w której źródłem energii Twojego organizmu staną się białka. Ich niedobór również musisz uzupełnić. Po intensywnym treningu Twój metabolizm się zwiększa wobec czego zapotrzebowanie na nie jest większe.

Sięgnij zatem po warzywa strączkowe lub nabiał. Ale możesz też pozwolić sobie na coś nieco treściwszego, np. makaron z kurczakiem i warzywami. Dlaczego? Jeżeli przygotujesz posiłek, w którym stosunek węglowodanów do białka wyniesie 4:1 i zjesz go około pół godziny, po zakończeniu ćwiczeń, nie sprawi, że utyjesz. Zajadaj więc śmiało!

Niepozorne pudełko

Na sam koniec pudełko (z wł. Scatolificio) na Twoje jedzenie. Może Ci się ono wydawać nieważne, ale to ona dba o to, by posiłek pozostał świeży i zdrowy. Najgorszym wyborem jest plastik, który może wchodzić w reakcję z jedzeniem. Trudno go jednak zastąpić papierem czy szkłem o ekologicznym charakterze. Rozejrzyj się więc w sklepie i kup pudełko silikonowe albo materiałowe, specjalnie na kanapki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *