Co słychać na siłowni

Przesilenie wiosenne

Wiosna. Niby wszystko budzi się do życia, a my zamiast czuć się świetnie czujemy się coraz gorzej. Powodem może być przesilenie wiosenne. Choć nie jest groźne dla naszego zdrowia to zdecydowanie utrudnia nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Na szczęście możemy sobie z nim radzić. Nie mniej jednak o samym przesileniu warto dowiedzieć się nieco więcej.

Przesilenie wiosenne – skąd się bierze?

Tu jedną z głównych odpowiedzi jest zegar biologiczny, który „podpowiada nam”, że najlepsze miesiące na odpoczynek to przełom marca i kwietnia, a zatem czas przesilenia wiosennego. Ponadto w okresie zimowym dużo czasu spędzamy w domu, mamy niedobór witamin i minerałów. Wiosną także przestawiamy zegarki. Te wszystkie czynniki powodują, że naszemu organizmowi trudno jest się przestawić w nowy rytm.

Charakterystyczne objawy

Podstawowymi objawami przesilenia wiosennego jest przede wszystkim osłabienie, ciągła senność, rozdrażnienie czy kłopoty z koncentracją. Krótko mówiąc – w ciągu dnia stajemy się coraz bardziej powolni. Możemy odczuwać też bóle głowy i mięśni. Te wszystkie objawy z kolei mogą też być efektem niedoboru snu, które często występuje w czasie przesilenia wiosennego. Do charakterystycznych objawów zalicza się również wypadanie włosów.

Przesilenie wiosenne, a depresja

Ze względu na podobne objawy przesilenie wiosenne w wielu przypadkach mylone jest z depresja. Mamy tu jednak zasadniczą różnice. O ile w przypadku przesilenia wiosennego objawy ustępują po kilku tygodniach, tak w przypadku depresji zmiana pór roku nie ma żadnego znaczenia.

Jak walczyć z przesileniem wiosennym?

W tym wypadku mamy prostą zasadę – im naturalniej, tym lepiej. W związku z tym najważniejszy jest zdrowy, wygodny wypoczynek, dzięki któremu rano obudzisz się wypoczęty, a co najważniejsze nie obolały. W czasie snu ważna jest wygoda, dlatego jeśli zwykłe poduszki Ci nie wystarcza zdecyduj się na poduszki ortopedyczne, która zapewnią Ci komfortowy, a przede wszystkim zdrowy sen. Więcej na temat odpowiedniego doboru poduszek można przeczytać tutaj.

Oprócz wypoczynku ważne jest też dostarczenie organizmowi jak największej ilości zdrowego powietrza. Zatem wiosenne spacery to coś co z pewnością wyjdzie Ci na korzyść. Zadbaj też o odpowiednia porcje witamin. Warto też ograniczyć picie kawy.

By: Anna D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *