Co słychać na siłowni

Jak wyspać się w 5 godzin?

Jak wyspać się w 5 godzin?

Współczesny człowiek ma coraz mniej czasu dla siebie. To ma swoje odzwierciedlenie również w aspekcie w czasie poświęconym na sen. Wielu ludzi jest bardzo zapracowanych, a tym samym ich sen jest ograniczony do małej ilości godzin. Czy jednak przy owej małej ilości snu można liczyć na dobrą jakość snu i regeneracji? W tym znaczeniu można uzyskać dobrą jakość snu o ile człowiek zadba o właściwą higienę swojego snu. Dokładniej rzecz ujmując chodzi o sen polifazowy.

Sen polifazowy

Sen polifazowy to jeden z elementów, który może pozwolić na uzyskanie lepszej jakości snu. Tym samym można ową dobrą jakość snu nawet śpiąc przez pięć godzin w ciągu doby. Sen polifazowy tak naprawdę opiera się na trzech głównych zasadach. Chodzi mianowicie o:

  • – sen przez co najmniej trzy godziny w nocy,
  • – brak snu przez co najmniej trzy godziny w nocy,
  • – zachowanie przerwy pomiędzy czasami przeznaczonymi na sen również powinna wynosić co najmniej trzy godziny.

Przykładowo sen powinien być skonstruowany w taki sposób, iż śpimy pomiędzy godziną 24 i 4 rano, a następnie w ciągu dnia urządzamy sobie krótkie drzemki pomiędzy 12 do 12:30 oraz 18 do 18:30. Tak naprawdę jednak jest to tylko teoria. Wielu z nas w ciągu dnia pracuje i nie może pozwolić sobie na takie drzemki. Jeśli jednak czas pracy jest bardziej elastyczny, to jak najbardziej można spróbować wykorzystać zasady związane z polifazowym czasem snu.

Styl życia i zioła

Innym sposobem na uzyskanie lepszej jakości snu oraz możliwość wyspania się przez 5 godzin jest stosowanie pewnych zasad. Na pewno ważna jest dieta. Przed snem nie należy spożywać obfitych posiłków jak również tłustych potraw oraz słodyczy. Poza tym również przed snem nie należy spędzać czasu przed ekranem komputera oraz przed telewizorem. Dzięki temu zaśnięcie będzie możliwe znacznie szybciej, a poza tym również dzięki temu będzie można uzyskać znacznie lepszą jakość snu.

Innym produktem, który będzie powodował lepszą jakość snu, który przyspieszy zaśnięcie są zioła. Tym samym napary z melisy, lawendy, kozłka lekarskiego czy też szyszek chmielu na pewno będą tym elementem, który pozwoli na uzyskanie większej efektywności snu człowieka. Mówiąc o stosowaniu ziół i spaniu przez pięć godzin, należy nie zapomnieć załączyć budzika. Zioła mogą bowiem spowodować naprawdę głęboki sen, a tym samym samodzielne obudzenie się z takiego snu może być bardzo trudne.

Wysypiać się poświęcając na ów sen tylko pięć godzin każdej doby? Jest to możliwe pod warunkiem zachowania określonych zasad. Tych zasad należy przestrzegać bardzo rygorystycznie. Będąc bowiem pod wpływem stresu, niewłaściwie się odżywiając, nikt nie osiągnie zamierzonego celu i nie będzie mógł mówić o dobrej jakości swojego snu. Jest to bardzo istotne w odniesieniu do zdrowia człowieka. Zła jakość snu, brak wystarczającej ilości godzin przeznaczonych na sen to elementy, które przekładają się nie tylko na uczucie niewyspania oraz złe samopoczucie, ale jednocześnie też są to elementy mające bardzo duży wpływ na zdrowie człowieka, które ulega znacznemu pogorszeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *