Co słychać na siłowni

Astma oskrzelowa i jej objawy

astma

Astma oskrzelowa podobnie jak i alergia jest jednym z tych schorzeń, które w dobie współczesnej pojawiają się coraz częściej. Jest to jedna z groźniejszych chorób, która z jednej strony jest nieuleczalna, ale wcale to nie oznacza, że nie można z nią skutecznie funkcjonować na co dzień. Astma oskrzelowa jest chorobą, u której podstaw leży zbyt szybkie obkurczanie się oskrzeli, co z kolei objawia się ciągłym stanem zapalnym, który w nich występuje. Tym samym w oskrzelach dochodzi do wystąpienia niekorzystnych zmian w tkankach.

Jakie są objawy astmy?

Objawy astmy mogą być bardziej lub mniej uciążliwe dla danej osoby, a tym samym można mówić o bardzo różnym jej przebiegu. Ataki astmy oskrzelowej mogą dotykać daną osobę każdego dnia, ale mogą występować zaledwie kilka razy w ciągu miesiąca. Poza tym również ataki astmy oskrzelowej mogą mieć bardzo zróżnicowane nasilenie. Tym samym można mówić o bardzo zróżnicowanym jej przebiegu. Mówiąc o astmie oskrzelowej, można wskazywać na różne jej rodzaje. Można zatem mówić o astmie sporadycznej, o astmie przewlekłej lekkie, o przewlekłej umiarkowanej oraz o przewlekłej ciężkiej. Jeśli mowa jest o przyczynach wystąpienia astmy oskrzelowej, to przede wszystkim należy wskazać na nią jako na następstwo alergii wziewnej. Zbyt duża ilość śluzu, która jest wydzielana  w oskrzelach dotkniętych niemalże stałym stanem zapalnym powoduje, że nie spełniają one już swojej roli.

Kto jest narażony na astmę?

Bardzo istotne jest to, że na astmę oskrzelową znacznie bardziej narażone są osoby, których przodkowie chorowali na tę chorobę. Jeśli chodzi o dzieci, to u nich ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej jest bezpośrednio związany z występowaniem częstych infekcji górnych dróg oddechowych. Jakie są podstawowe objawy owej choroby, na które warto na pewno zwrócić szczególną uwagę? Wskażemy zatem tutaj na bardzo dokuczliwe problemy z oddychaniem, wskażemy na duszności. Jest to podstawowy objaw, którego tak naprawdę nie można przeoczyć. To jednakże nie wszystkie symptomy astmy oskrzelowej, które występują. Poza wspomnianymi dusznościami, będziemy mieli także do czynienia z uporczywym kaszlem, ze zjawiskiem świstu podczas oddychania jak również z doskwierającym uciskiem w klatce piersiowej.

Leczenie astmy oskrzelowej sprowadza się do stosowania określonych leków, do stosowania inhalatorów jak również do unikania pewnych czynników ryzyka. Astma oskrzelowa jest chorobą, której nie można całkowicie wyleczyć. Tym samym człowiek dotknięty tą chorobą musi zmienić swoje podejście do codzienności, musi zmienić swój tryb życia. Niemniej jednak rzeczywistość pokazuje, że z astmą oskrzelową tak naprawdę można całkiem normalnie funkcjonować na co dzień przy zachowaniu określonych reguł. Na pewno jednak bardzo ważne będzie to, aby w porę chorobę zdiagnozować i aby nie lekceważyć jej objawów, które są widoczne.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *