Co słychać na siłowni

Gumowe poduszki do siedzenia, a schorzenia kręgosłupa

Bagatelizowanie pierwszych objawów to niestety błąd, który często popełniamy. Tymczasem początkowe bóle i uczucie sztywności w okolicach pleców, szyi, czy karku to często pierwsze objawy trudnych do wyleczenia schorzeń kręgosłupa. Warto więc nie tylko działać, gdy już się pojawią, ale i im zapobiegać. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się gumowe poduszki do siedzenia. Warto więc powiedzieć sobie o nich nieco więcej.

Gumowe poduszki do siedzenia – czym są?

To jeden z rodzajów poduszki ortopedycznej do siedzenia. Zazwyczaj charakteryzują się gumowymi wypustkami, które masując mięśnie redukują bóle i uczucie sztywności. Potocznie tego typu poduszki często określane są jako jeżyki. Przez specjalistów zalecane jako dodatkowy element rehabilitacji, można z nich korzystać zarówno w pracy, jak i w domu. Są bardzo wygodne. Do kupienia np. w sklepach z asortymentem do rehabilitacji.

Najczęstsze schorzenia kręgosłupa

Istnieje wiele, trudnych do wyleczenia dolegliwości kręgosłupa. Do tych najczęściej spotykanych można zaliczyć m.in.

Dyskopatia –  dolegliwość bezpośrednio dotyczy łączące dysk krążki międzykręgowe. Kiedy pod wpływem np. przesilenia dochodzi o zwyrodnienia, bądź przemieszczenia jądra miażdżystego z którego zbudowany jest dysk, wówczas może pojawić się ból, zaburzenia czucia, a nawet zanik mięśni. Dzieje się tak dlatego, że jądro miażdżyste zaczyna uciskać na pierścień. W niektórych przypadkach dolegliwość ustępuje samodzielnie. W większości przypadków konieczna jest jednak rehabilitacja, a nawet zabieg chirurgiczny.

Zesztywniające zapalenie stawów – dolegliwość obejmuje zarówno stawy krzyżowo-biodrowe, pierścienie, więzadła, jak i drobne stawy miedzy kręgowy. Co ważne dolegliwość dotyka młodzież (między 15 a 18 rokiem życia), w większości mężczyzn. Pierwsze objawy to bóle w odcinku krzyżowym, lędźwiowym. Później pojawiają się ograniczenia ruchomości stawów, które często prowadzi do całkowitego zesztywnienia. Leczenie to gimnastyka i leki immunosupresyjne i przeciwzapalne. Często leczenie uzupełnia się terapią biologiczną w celu zapobiegania procesów patologicznych.

Kręgozmyk – objawy podobne do tych spotykanych przy dyskopatii. W przypadku kręgozmyku dochodzi do przesunięcia kręgów względem siebie. Przyczyn kręgozmyku może być wiele – od uwarunkowań genetycznych, poprzez nieprawidłową postawę, ciała, aż po przeciążenia. Dolegliwość zazwyczaj dotyka lędźwiowego odcinka kręgosłupa i wymaga podjęcia rehabilitacji.

Skolioza – inaczej określana jako skrzywienia kręgosłupa. Przyczyną mogą być nadmierne obciążenia, niewłaściwa postawa, czy konkretne schorzenia. Skolioza może sięgnąć osób w każdym wieku. Jej leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania (gimnastyka korekcyjna, rehabilitacja, fizjoterapia, czy leczenie operacyjne).

By: Anna D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *