Co słychać na siłowni

Ból kręgosłupa po siłowni – jak temu zapobiegać?

Ból kręgosłupa po siłowni - jak temu zapobiegać?

Ćwiczenia na siłowni wiążą się oczywiście z pewnymi pozytywnymi efektami, aczkolwiek jednocześnie w wielu przypadkach mamy także do czynienia z wystąpieniem negatywnych skutków, jakimi mogą być chociażby bóle kręgosłupa. Można zwłaszcza je odczuć po porcji intensywnych ćwiczeń na siłowni. Zazwyczaj odpowiedzialnym czynnikiem za ów ból jest przeciążenie treningowe.

Ból pleców może się również pojawić w sytuacji, w której dochodzi do tak zwanego spięcia mięśni. Zazwyczaj praca mięśni sprowadza się do ich naprzemiennego naciągania oraz skracania (skurczu). Jeśli ten cykl nie będzie pełny na skutek przemęczenia, przeforsowania, to wówczas dochodzi do wystąpienia niepełnego cyklu pracy mięśnia, dochodzi do jego niepełnego powrotu do stanu początkowego. Nazywane jest to powszechnie spięciem mięśni.

Zjawisko to może dotyczyć różnych mięśni, w tym również mowa jest o mięśniach grzbietu, o mięśniach kręgosłupa. Ból pleców po siłowni może być wywołany także różnymi urazami, w tym mowa jest o:

  • – skoliozie
  • – lordozie
  • – skifozie

Nieprawidłowa postawa ciała występująca w tych schorzeniach ma bezpośrednie przełożenie na prawidłowość wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Istotna jest również postawa podczas siedzenia. W jaki zatem sposób można zapobiegać powstawaniu bóli pleców po ćwiczeniach na siłowni? Jest to na to pewien sposób.

Rozgrzewka to podstawa

Podstawowym elementem zapobiegającym powstawaniu bólu pleców po siłowni jest odpowiednie rozciąganie. Owo rozciąganie powinno być prowadzone po każdym treningu, a czas jego trwania powinien wynosić nawet godzinę. Jeśli na tak długie rozciąganie nie można sobie pozwolić, to warto jest robić krótsze serie każdego dnia nawet jeśli nie ćwiczy ktoś na siłowni.

Innym sposobem na to jest także rolowanie. W tym względzie jednak należy mieć na uwadze to, aby ból ustąpił po dwóch minutach od rozpoczęcia. W przeciwnym razie nie należy kontynuować rolowania. Poza rolowaniem oraz rozciąganiem istotnym elementem wspomagającym może być wizyta u fizjoterapeuty lub też poddanie się masażowi relaksacyjnemu.

Poza tym bardzo dobrym sposobem na pozbycie się bólu pleców jest stopniowe wzmacnianie mięśni antagonistycznych. Jest to praca nad mięśniami znajdującymi się na przeciw tych przykurczonych. Dobrej jakości rozgrzewka jest najlepszym i jedynym słusznym elementem pozwalającym na uniknięcie przesilenia na treningu siłowym oraz uniknięcie bólu pleców.

Nie można jednakże nie wskazać także na inny jakże istotny element. Mowa jest mianowicie o stopniowym zwiększaniu obciążeń treningowych. Jeśli bowiem dana osoba zbyt szybko podejmie się bardzo ciężkich treningów przekraczających jej własne możliwości, to niemalże pewne jest to, że po każdym takim treningu tej osobie będzie towarzyszył ból pleców, który stopniowo będzie się nasilał.

Nie jest sztuką podjąć jakiekolwiek treningi. Sztuką jest to, aby stopniowo bez pośpiechu podnosić sobie poprzeczkę oraz nie sprawiać, aby trening na siłowni był źródłem bólu pleców oraz wystąpienia kontuzji. Bardzo szybko bowiem można stracić zapał do ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *