Co słychać na siłowni

Fitness, a siłownia – różnice

Fitness, a siłownia – różnice

Płaski brzuch, idealna figura, czy doskonałe mięśnie. Powodów dla których zaczynamy trenować może być naprawdę wiele. Początkujący trenujący w wielu przypadkach mają dylemat „fitness, czy siłownia”. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy są tu jakiej różnicę? Postanowiliśmy zatem rozwiać wszystkie wątpliwości.

Siłownia – im ciężej, tym lepiej?

Zwiększona masa mięśniowa, oto w czym najwięcej pomagają nam ćwiczenia na siłowni. By jednak uzyskać oczekiwane efekty, należy podchodzić do nich z głową, najlepiej po konsultacjach z trenerem personalnym. A jak wyglądają same treningi? Te w głównej mierze oparte są podnoszeniu określonych ciężarów (sztangi, ciężarki itp.). W przypadku siłowni należy jednak szczególnie uważać na ryzyko kontuzji (zwłaszcza na początku trenowania), właśnie dlatego, że same ćwiczenia tak bardzo związane są z wysiłkiem fizycznym.

Fitness dla naszego ciała

Bo w tym przypadku chodzi przede wszystkim o ogólny rozwój aktywności fizycznej. W przeciwieństwie do siłowni mamy o wiele większy wybór jeśli chodzi o zakres treningów. W pewnym sensie można powiedzieć, że są bardziej „lekkie”, co nie znaczy, że mniej intensywne. Podkład muzyczny, czy delikatna choreografia sprawiają jednak, że aktywizują się po trochu wszystkie najważniejsze partie naszego ciała, dlatego też jest o wiele mniejsze ryzyko wystąpienia kontuzji. W przypadku treningów fitness do wyboru mamy również ćwiczenia z takimi akcesoriami jak ciężarki, sztangi, czy gumowe piłki. Mamy tu do wyboru nie tylko treningi z ciężarkami, ale i na przykład gumowymi piłkami.

A zatem jakie różnice?

Czy można pokusić się o stwierdzenie, że fitness jest bardziej dla kobiet, a siłownia dla mężczyzn? W dzisiejszych czasach ten podział zdaje się coraz bardziej zanikać. Nie mniej jednak początkujący trenujący, słabsi fizycznie, a także osoby, które dawno nie trenowały powinny zdecydować się raczej na fitness. Mniejszy wysiłek fizycznie zmniejszy także ryzyko kontuzji zwłaszcza na początku trenowania.

Wpis powstał we współpracy z firmą sissel.com.pl

1 Comment

  1. Anna pisze:

    Mi osobiście ani siłownia, ani aerobik nie dały tego co rower. Tu pracują wszystkie mięśnie, poza tym dotleniasz się, „ładujesz” akumulatory. W trakcie wykonywania aerobów tętno powinno utrzymywać się na poziomie konwersacyjnym, czyli wynosić około 130-140.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *