Jeżeli po długiej przerwie wracasz do ćwiczeń, idziesz biegać, czy udajesz się na trening do fitness klubu, mogą pojawić się bolesne zakwasy. Możemy je określić mianem mikrourazów, czyli urazów włókien mięśniowych, za które to odpowiedzialny jest kwas mlekowy. Gromadzi się on w mięśniach i wywołuje ból.
Czym są mikrourazy?
Z języka angielskiego mikrourazy określamy jako DOMS, czyli delayed onset of muscle soreness. Oznacza to „opóźniony napad bolesności mięśnia”. Aż do czasu lat osiemdziesiątych twierdzono, że ból ten występuje ponieważ w mięśniach gromadzi się kwas mlekowy. Nazwano więc zjawisko to zakwasami. Jednakże późniejsze badania nie potwierdziły tejże teorii. Udowodniono, że zakwasy pojawiają się od 12 do 48 godzin po treningu i mogą dawać się we znaki nawet do kilku dni.
Tym samy wiele osób, które prowadzą zbyt intensywne treningi, czy też treningi po dłuższej przerwie mogą odczuwać zakwasy, w czasie których cierpi nasze ciało i dokucza nam ogromny kac mięśniowy. Ból nie znaczy, że trening jest efektywny, lecz przeciwnie jest oznaką przemęczenia. Nie mamy możliwości podjęcia dalszych ćwiczeń ruchowych, a dodatkowo wzrasta ryzyko kontuzji.
Jak radzić sobie z mikrourazami?
Aby uniknąć mikrourazów najlepiej ćwiczyć regularnie i systematycznie. Jeżeli mamy dobrą kondycję, jesteśmy sprawni ryzyko pojawienia się zakwasów spada. Jeżeli dawno nie ćwiczyliśmy i nagle udajemy się na godzinny trening, możemy mieć niemalże pewność, że zakwasy pojawią się. Tym samym będziemy odczuwali dyskomfort i znów nie będziemy mogli przez kilka dni trenować. Aby uniknąć zakwasów warto również przed treningiem udać się na masaż, który poprawi ukrwienie mięśni.
Ryzyko mikrourazów można również zminimalizować odpowiednią dietą. Po wysiłku należy sięgnąć po węglowodany, a dieta musi być bogata w białko, które jest najlepszym budulcem dla naszych mięśni i służy też do odnowy uszkodzonych włókien mięśniowych. Przyjmować więc należy minerały, takie jak żelazo, magnez, cynk i witaminy B1. C i E. jeżeli już pojawiły się zakwasy warto wybrać się do sauny, wziąć prysznic z naprzemiennie ciepłą i zimną wodą, a także pomocą będzie masaż i zastosowanie maści przeciwzapalnej lub zimnego okładu. Czynności te na pewno skrócą czas zakwasów i szybciej powrócimy do sprawności.
Ja wybrać odpowiedni trening? Odwiedź serwis https://natreningu.net/ i dowiesz się wielu niezbędnych informacji na temat poprawnej i zdrowej formy treningu na siłowni.