Co słychać na siłowni

Otyłość, nadwaga i inne czynniki nowotworów

rak

Otyłość i nadwaga prowadzą do ogólnego nadmiernego obciążenia ludzkiego organizmu. Jakie jednak niosą konsekwencje dla naszego zdrowia a nawet życia? Jednakże mamy tutaj do czynienia ze szczególnym ryzykiem związanym z rakiem jelita grubego, rakiem okrężnicy, a nawet wystąpieniem nowotworu piersi po okresie menopauzy. Jeśli mówimy o nowotworach wątroby, to jako główny czynnik przyczyniający się do rozwoju choroby występuje zarówno alkohol, nadmierne jego spożywanie jak również wskażemy na nadmierne obciążenie tego organu dietą. Poruszyliśmy temat diety człowieka.

Powstawanie nowotworu w organizmie

Mówiąc o tym aspekcie, wskażemy na jeden z głównych elementów powstawania różnych nowotworów w ludzkim organizmie. To bowiem właśnie od stosowanej codziennie diety, od jej jakości zależy najwięcej. Całkiem zapobiec nowotworom nie można, ale w dużej mierze można ograniczyć możliwość ich pojawienia się. Dlatego bardzo ważne jest to, aby więcej uwagi poświęcić na to, aby zapobiegać nowotworom w swojej codzienności. Tak naprawdę nie jest to bowiem coś, co miałoby przekraczać możliwości człowieka. Odpowiednia profilaktyka to szansa na znacznie dłuższe życie, na znacznie dłuższe życie w pełni zdrowia, w dobrym samopoczuciu.

Ogromne śmiertelne żniwo

Mimo, że w dobie koronawirusa nie mówi się wiele o innych schorzeniach, to jednakże one wciąż istnieją i wciąż też zbierają śmiertelne żniwo. Tak na pewno jest w odniesieniu do nowotworów To choroba, która bardzo często rozwija się bardzo podstępnie, często początkowo nie daje zbyt wielu objawów, aczkolwiek w niektórych przypadkach owe symptomy pojawiają się dosyć wcześnie. Nowotwory nadal zatem są bardzo groźne i powodują wysoką śmiertelność społeczeństwa. Jednakże trzeba także wskazać na to, że rozwojowi nowotworów można w dużej mierze zapobiec stosując proste, codzienne nawyki. Jakie zatem są czynniki rozwoju tej groźnej choroby, w jaki sposób można im zapobiegać, jak się chronić przed tą chorobą? Na pewno wszystkich czynników nie można uniknąć, ale wielu jak najbardziej tak. Jednym z takich czynników rozwoju raka są uwarunkowania genetyczne. W tym względzie nie jesteśmy w stanie całkiem uchronić się przed zachorowaniem, ale mając pewną świadomość związaną z obciążeniem genetycznym, możemy częściej poddawać się badaniom kontrolnym.

Badania kontrolne podstawą uniknięcia nowotworu

Pomimo faktu, że niewiele osób wciąż o tym pamięta, aby uniknąć zachorowania na nowotwór warto wykonywać kontrolne badania. Badania te powinny być regularne i wykonywane przynajmniej raz w roku. z całą pewnością nawet podstawowe badania sprawią, że możemy bardzo szybko wykryć raka zanim zdąży on spustoszyć nasz organizm. Obecnie mamy wiele możliwości, aby z takich badań skorzystać dlatego chrońmy własne zdrowie i regularnie badajmy się.

By: Aneta R.

1 Comment

  1. Adam pisze:

    Jej zdaniem, ze zdrowotnego punktu widzenia lekka nadwaga jest na pewno lepsza niz niedozywienie (niedowaga), ale osoby z nadwaga musza z kolei bardzo sie pilnowac, aby nie popasc w otylosc, ktora jest juz powazna choroba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *