Co słychać na siłowni

Leczenie w kontakcie z psem

Istnieje bardzo wiele różnych form leczenia schorzeń poza tradycyjną farmakoterapią. Wśród nich należy wyróżnić taką formę, jaką jest dogoterapia. Inaczej rzecz ujmując mówimy o leczeniu poprzez kontakt z psem. Oczywiście nie chodzi o przypadkowy kontakt z jakimkolwiek psem, ale o wyspecjalizowane, wyszkolone w tym celu i przyjazne człowiekowi czworonogi. Dogoterapia jest sposobem leczenia, który wspiera nie tylko ludzkie ciało, ale także można mówić o wspieraniu umysłu. Dogoterapia może być stosowana zarówno w odniesieniu do dzieci jak i do dorosłych.

Zalety dogoterapii

Tak naprawdę dogoterapia nie jest typowym leczeniem i bardziej właściwym określeniem w tej sytuacji będzie wskazanie na określone zajęcia motywacyjne. To właśnie pies staje się w danym momencie motywatorem do wykonywania określonych zajęć, do wykonywania określonych ćwiczeń. Psy są zazwyczaj oddelegowane do pracy z osobami niepełnosprawnymi fizycznie jak również i umysłowo. Pies w takiej sytuacji musi być oczywiście odpowiednio przeszkolony, a z jego pomocy korzysta się przy stosowaniu terapii logopedycznych, przy stosowaniu terapii ruchowych, psychologicznych jak również można mówić o ich towarzystwie w zajęciach edukacyjnych.

Leczenie emocji

W dużej mierze dogoterapia jest stosowana w odniesieniu do prowadzenia pracy nad emocjami danego pacjenta, pomagają w otwieraniu się na innych. Poza tym również bardzo istotnym czynnikiem jest to, iż psy posiadają naturalną temperaturę organizmu wyższą niż w w przypadku człowieka, co ma przełożenie na przyjemne uczucie wywołane podczas jego przytulenia. W dogoterapii ma to również bardzo istotne znaczenie i daje to efekt bardzo pozytywny. Jeśli chodzi o częstotliwość spotkań w ramach dogoterapii, to powinna ona być nieco zróżnicowana i zindywidualizowana. Jednakże należy z psem się spotykać przynajmniej dwa razy w miesiącu, aby móc mówić o dobrych rezultatach tego rodzaju terapii.

Pomoc niepełnosprawnym

Głównym celem dogoterapii jest wydatna pomoc osobom niepełnosprawnym. Jest ona wykorzystywana przy różnego rodzaju schorzeniach, w tym przede wszystkim mowa jest o osobach, które cierpią na różne odmiany autyzmu, o osobach cierpiących na porażenie mózgowe, zespół Downa, upośledzenia umysłowe jak również w zespole ADHD. Ponadto również dogoterapia jest szeroko wykorzystywana w odniesieniu do osób, które mają do czynienia z napadami lękowymi, nerwicami czy też zaburzeniami emocjonalnymi o bardzo zróżnicowanym podłożu oraz wynikającymi z bardzo zróżnicowanych przyczyn.

W wyniku spotkań z psem takie osoby mogą znacząco podnieść swoją samoocenę, mogą otworzyć się na innych oraz mogą doświadczać obniżenia stopnia dolegliwości, które im towarzyszą. Istotne jest oczywiście to, aby dogoterapia była prowadzona pod czujnym okiem wyspecjalizowanych osób, które mają odpowiednią wiedzę nie tylko na temat samych psów, ale również na temat różnego rodzaju schorzeń ludzkich. Dogoterapia obecnie jest coraz szerzej wykorzystywana, ponieważ przynosi ona coraz lepsze efekty wśród ludzi z różnymi problemami fizycznymi, psychicznymi oraz emocjonalnymi.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *