Co słychać na siłowni

Dobry program antywirusowy – jak działa?

antywirus

Dobry program antywirusowy można określić mianem „anioła stróża”, który dba o bezpieczeństwo komputera, chroni przed wirusami, robakami i naprawia infekcje. Dziś żaden komputer, czy laptop nie mogą się obejść bez tego typu opiekuna ponieważ w sieci wciąż mamy do czynienia w wirusami i robakami, które mogą wywołać wiele szkód.

Najważniejsze metody ochrony komputera

Każdy program antywirusowy wyróżnia się kilkoma metodami ochrony. Bez względu na to czy działa w trybie doraźnym czy też dyskretnym, musi cechować się dużym poziomem bezpieczeństwa. Najbardziej znaną metodą ochronną jest skanowanie, które to może być przeprowadzane zarówno regularnie, automatycznie, jak i poprzez inicjowanie go przez użytkownika. Dzięki skanowaniu mamy możliwość analizy plików i sprawdzenie czy nie zawierają one wirusów. Możemy zarówno sprawdzić kilka podejrzanych plików, jak i wszystkich, które znajdują się na komputerze. Co może zdziałać program antywirusowy, znajdziesz pod LINKIEM.

W czasie skanowania program antywirusowy szuka wirusów z użyciem bazy danych. Wiedzieć trzeba że wirusy składają się z kodów, sygnatur i w każdej sytuacji, kiedy zostanie odkryty nowy wirus specjaliści dodają go do pamięci programu. Sygnatura to ciąg znaków, które nie są zrozumiałe dla użytkownika, lecz czytelne dla komputera.

Monitorowane pracy komputera

Skaner umieszczony w programie antywirusowym umożliwia uzyskanie obrazu w dowolnie wybranym momencie. Aby uzyskać pełną ochronę odwołuje się do środków wspomagających, wśród których można wyróżnić między innymi monitorowanie w tle. Funkcja ta jest wciąż aktywna, a także działa w ukryciu niezauważona przez użytkownika. Monitorowanie pracy komputera polega na jego całościowym przeglądzie. Analiza obejmuje pliki  wychodzące i przychodzące, a także każdy dokument który zapisany jest na urządzeniu przenośnym. Dzięki takiemu monitoringowi program ma szansę wykryć podejrzane pliki i w pełni chronić system. Aby jednak był on skuteczny wymaga ciągłych, regularnych aktualizacji. Na rynku internetowym wciąż pojawiają się nowe zagrożenia, dlatego pamięć antywirusa musi być aktualna.

Błyskawiczna naprawa

W chwili kiedy antywirus wykryje podejrzany plik, poddaje go kwarantannie. W ten sposób uniemożliwia wirusowi powielanie się. W dalszej kolejności czyści i usuwa kod wirusa, a także naprawia fragmenty, które zdołał uszkodzić. W niektórych przypadkach naprawa jest niemożliwa, dlatego usuwa się cały uszkodzony plik.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *