Co słychać na siłowni

Osteoporoza-jak zapobiegać i leczyć?

osteoporoza

Osteoporoza jest chorobą kości, w wyniku której dochodzi do wystąpienia zaniku tkanki kostnej. To z kolei ma swoje przełożenie na bardziej nasiloną ich łamliwość. Osteoporoza to jedna z tych chorób, która jest w dobie współczesnej mocno nasilona, a jej skutki są bardzo mocno odczuwalne przez całe społeczeństwo. Tymczasem jej zapobieganie wcale nie jest takie trudne, ponieważ wystarczy, aby w codziennej diecie obecna była odpowiednia ilość wapnia oraz witaminy D.

Odpowiednie badania w kierunku osteoporozy

W wieku średnim, po pięćdziesiątym roku życia istotne jest to, aby co pewien czas wykonywać badania w kierunku obecności osteoporozy. To może pozwolić zahamować jej rozwój jeśli pierwsze jej objawy w tym czasie będą się już pojawiać. Najczęściej dochodzi do złamań kręgów, co przekłada się na odczuwanie ostrego bólu. Jednakże tak naprawdę wszystkie kości są narażone na złamania. Osteoporoza jest chorobą, która może przybierać różne postacie i dlatego też można ją różnorodnie klasyfikować. Mówi się zatem o osteoporozie pomenopauzalnej, o osteoporozie starczej czy też o osteoporozie wtórnej.

Jak uniknąć choroby?

Aby móc uniknąć  choroby, warto jest znać pewne czynniki podwyższonego ryzyka, które powodują, że ta choroba może wystąpić wcześniej. Istnieją pewne czynniki, przez które ta choroba może wystąpić znacznie częściej, przez które możemy mówić o znacznie zwiększonym ryzyku zachorowania. Podstawowym powodem, dla którego owa choroba może wystąpić, jest niedobór wapnia. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Do innych przyczyn, które mogą być przyczyną wystąpienia osteoporozy można zaliczyć między innymi płeć, wiek człowieka, wczesne zakończenie miesiączki, skłonności genetyczne, przebyte choroby tarczycy, wątroby, nerek, jelit oraz stawów. Są to przyczyny, na które człowiek zasadniczo nie ma wpływu. Istnieją jednak również przyczyny choroby, na które człowiek jak najbardziej ma wpływ. Mowa jest tutaj między innymi o braku aktywności fizycznej, mowa jest o diecie z małą ilością wapnia, dużym spożyciu alkoholu, paleniu papierosów czy też o przyjmowaniu niektórych leków. Objawem osteoporozy jest występowanie częstych złamań kości. Aby móc oczywiście jednoznacznie stwierdzić wystąpienie owej choroby, potrzeba jest wykonania specjalistycznego badania gęstości kości.

Dopiero wówczas możliwe jest potwierdzenie tego, że mamy do czynienia właśnie z osteoporozą lub też można tę chorobę wówczas wykluczyć. Aby móc skutecznie leczyć osteoporozę, należy przyjmować stosowne leki i tym samym jest to jedyna metoda leczenia owej choroby. Oczywiście jednocześnie należy zadbać o prawidłową dietę oraz nie narażać się na wystąpienie skomplikowanych złamań kości. Osteoporoza to choroba, na którą de facto narażony jest każdy, a zatem każdy powinien też odpowiednio się przed nią chronić, powinien stosować różne metody zapobiegawcze chorobie.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *