Co słychać na siłowni

Udar słoneczny – objawy i przyczyny

udar słoneczny

Udar słoneczny jest tym zjawiskiem, które dosyć często pojawia się w czasie wakacyjnym. Długie godziny spędzane na leżeniu i opalaniu się sprzyjają temu, aby nie zadbać odpowiednio o siebie, o swoje zdrowie, aby odpowiednio się nie zabezpieczyć przed możliwością wystąpienia owego udaru słonecznego, zwanego także udarem cieplnym. Tymczasem jest to zjawisko jak najbardziej groźne dla zdrowia, w wyniku którego może nawet dojść do zgonu pacjenta. Udar słoneczny następuje w głównej mierze w momencie, w którym na słoneczne promienie w zbyt dużym nasileniu eksponowana jest głowa człowieka oraz jego kark.

Udar a organizm człowieka

W wyniku tego zjawiska w ludzkim organizmie dochodzi do powstania pewnych zaburzeń związanych z procesami termoregulacji, dochodzi do bardzo szybkiego odwodnienia oraz do natychmiastowego utracenia ważnych elektrolitów. Człowiek nie jest w stanie oddawać ciepła do otoczenia, a jego mózg oraz opony mózgowe ulegają przekrwieniu. Mówiąc o wystąpieniu udaru cieplnego, możemy wyróżnić bardzo wiele różnych objawów, które towarzyszą temu zjawisku. Mowa jest między innymi o bólach i zawrotach głowy, mowa jest o osłabieniu, niepokoju, mocnym zaczerwienieniu twarzy oraz głowy, dreszczach, wymiotach, nudnościach, niewyraźnej mowie, zaburzeniach wzroku, gorączce, która może osiągać wartości bliskie 41 stopni, przyspieszonym tętnie, bardzo mocnym poceniu się, które przekształca się następnie w brak możliwości pocenia się, zwiotczeniu mięśni, utracie przytomności oraz poważnych zaburzeniach czynności oddechowych.

Natychmiastowe działania

Tego rodzaju objawy powinny skłonić osoby znajdujące się w najbliższym otoczeniu do podjęcia natychmiastowych działań. Do takich działań na pewno należy zaliczyć odprowadzenie osoby chorej w jakieś chłodne, zacienione miejsce, poluzowanie zbyt ciasnego ubrania. Jeśli głowa ma kolor czerwony, należy taką osobę ułożyć w pozycji półleżącej. Jeśli natomiast dana osoba jest dosyć blada, to jego głowa powinna zostać umieszczona niżej niż tułów. Na głowę oraz na klatkę piersiową należy przyłożyć chłodne okłady. Istotne jest to, aby owe okłady nie były zmrożone. Temperatura ciała, jeśli jest dostęp do termometra, powinna być mierzona regularnie do 10 minut. Jeśli ta temperatura zostanie obniżona poniżej 38 stopni, to w tym momencie możliwe jest zaprzestanie schładzania organizmu danej osoby.

W sytuacji, w której dana osoba zachowuje przytomność, należy jej podawać płyny do picia. Tych płynów powinno być sporo, aczkolwiek należy je podawać w dosyć małych ilościach. Ostatnim niezbędnym działaniem jest wezwanie profesjonalnej pomocy lekarskiej lub ( jeśli jest to możliwe) udanie się do lekarza z osobą chorą, z osobą która ma objawy udaru cieplnego. Mimo sporego zagrożenia, jakie istnieje w odniesieniu do możliwości wystąpienia udaru słonecznego, wielu ludzi wciąż nie zabezpiecza się w odpowiedni sposób udając się w okresie letnim na basen lub na plażę. Tymczasem to właśnie odpowiednia profilaktyka, odpowiednie podejście pozwala uniknąć różnych nieprzyjemności, w tym także udaru cieplnego.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *