Co słychać na siłowni

Uciążliwa końska mucha

końska mucha

Końska mucha i jej ukąszenie to bynajmniej nie jest nic przyjemnego. Dlatego też lepiej nie stykać się z tym owadem, a jeśli już człowieka owa nieprzyjemność spotka, to warto znać sposoby na to, aby nie musieć borykać się z konsekwencjami tego nieprzyjemnego spotkania. Miejsce ugryzienia nie tylko swędzi, nie tylko jest spuchnięte, ale może boleć, a nawet można mieć do czynienia z krwawieniem tego miejsca. Jest to związane z tym, że owa końska mucha ma bardzo silne szczęki, aby móc rozciąć skórę i w ten sposób napić się krwi. Jednakże sam ból i krwawienie to nie są jedyne konsekwencje ugryzienia tego owada, jakie mogą spotkać człowieka. W miejscu ukąszenia dojść może do podrażnienia, a poza tym również można mieć do czynienia z wystąpieniem zakażenia.

Osoby skłonne do uczuleń

Szczególnie uważać muszą na wypadek ukąszenia osoby, które są uczulone na ślinę końskiej muchy. Odczyn alergiczny może bowiem dla tych osób być bardzo niebezpieczny. W pewnych sytuacjach może nawet dochodzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, a więc mowa jest o bezpośrednim zagrożeniu życia danej osoby. Końskie muchy mogą występować w różnych miejscach, a więc w sposób szczególny należy mieć na uwadze ich obecność i ryzyko ukąszenia nad rzekami, stawami, jeziorami, sztucznymi basenami, na bagnach czy też na leśnych mokradłach. Co przyciąga końskie muchy?

Na pewno mokra skóra, a więc człowiek jest szczególnie na nie narażony bezpośrednio po wyjściu z wody. Poza tym również końskie muchy szczególnie lgną do osób(ssaków) o ciemnym ubarwieniu. Ciemne ubranie stanowi zatem dodatkowy czynnik, który je przyciąga. Elementami, które powodują przyciąganie końskich much są także ciepło, ruch, powierzchnie które odbijają światło czy też dwutlenek węgla wydychany przez człowieka. Co jednak zrobić w momencie, gdy dojdzie już do ukąszenia?

Skuteczne  środki na owady

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że powszechnie stosowane środki na owady w tym przypadku nie będą skuteczne. Dlatego też należy zastosować nieco inne metody. Na pewno skutecznym może okazać się doustny środek antyalergiczny. Poza nim również można sięgnąć po maść lub też po żel antyhistaminowy. Poza tym również miejsce ukąszenia może zostać zdezynfekowane środkiem, który został wyprodukowany na bazie alkoholu. Taki środek będzie bowiem skutecznie znieczulał to miejsce i powodował, że ból będzie znacznie mniejszy. Jednocześnie także dobrym rozwiązaniem może okazać się w tej sytuacji sięgnięcie po wapno, które w pewnym zakresie może złagodzić dolegliwości. Ważne, aby w tej sytuacji działać.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *