Co słychać na siłowni

Półpiłka – pomoc w treningu

Półpiłka - pomoc w treningu

Szczupła i zgrabna sylwetka – to ona właśnie jest najczęstszą motywacją, by zacząć zajęcia na sali fitness. Istotne jest jednak również wzmocnienie mięśni, w tym szczególnie mięśni kręgosłupa. Ponadto warto dbać o równowagę i koordynacje ruchową. To wszystko powoduje, że całe nasze ciało jest bardziej odporne i wytrzymałe.

W przypadku treningów fintess liczy się nie tylko częstotliwość i dobór, ale i akcesoria służące nam do poprawy jakości ćwiczeń. Wśród tych wspierających równowagę i koordynacje ruchową szczególnie ważna jest półpiłka do ćwiczeń.

Jak wygląda półpiłka do ćwiczeń?

Na początek warto wspomnieć, że półpiłka do ćwiczeń inaczej określana jest jako bosu. Jak już wyżej zostało wspomniane w główniej mierze służy do treningu równowagi ciała. Wyglądem jak sama nazwa może sugerować przypomina przeciętą na pół dużą, gumową piłkę. Bosu składa się z dwóch części. Pierwsza to gumowa, która poprzez powodowanie napięcia mięśni nóg, brzucha i pleców wspiera równowagę. Druga część półpiłki to twarda podstawa, która umożliwia np. trening siły ramion.

Jak działa bosu?

Poprzez ciągły balans ciała poprawia się koordynacja ruchowa i równowaga. Ćwiczenia z półpiłką poprawiają nasz refleks. Dzięki niej możemy też schudnąć, cały organizm nabiera również wytrzymałości i odporności. Ponadto półpiłka jest ogromnym wsparciem dla kręgosłupa. Uelastyczniając go zmniejsza się ryzyko schorzeń, w tym wad postawy.

Datkowe zalety bosu

Treningi z półpiłką można wykonać nie tylko na Sali fitness, ale i korzysta się z nich w domu, czy szkole. W wielu przypadkach półpiłka służy jako dodatkowy element rehabilitacji, dlatego chętnie polecana jest przez fizjoterapeutów. Ponadto bosu cieszy się sporym zaufaniem wśród sportowców takich dyscyplin jak tenis, snowboard, czy narty, a to ze względu na poprawę równowagi ciała. Treningi z półpiłką mogą być bardzo urozmaicone. Same ćwiczenia można wykonać nie tylko na stojąco, ale i biegając, klęcząc, czy leżąc. Szybkość wykonywanych treningów to inaczej stopień trudności. Wiele klubów fitness preferuje zajęcia z półpiłka do muzyki z elementami choreografii. Takie rozwiązanie stosuje się zwłaszcza w zajęciach grupowych. Z kolei panowie przy pomocy bosu mogą zwiększyć swoją masę mięśniową.

Półpiłka do ćwiczeń – gdzie kupić?

Bosu można spotkać np. w sklepach z akcesoriami do fitness, jak i asortymentem do rehabilitacji. Dostępne są również w licznych sklepach internetowych specjalizujących się w produkcji półpiłek do ćwiczeń. Niestety koszt bosu jest dość wysoki. Koszt jednej półpiłki to zazwyczaj ok. 300 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *