Co słychać na siłowni

Otyłość-przyczyny i skutki

otyłość

Otyłość jest chorobą. Podstawowym problemem w społeczeństwie jest zatem brak świadomości, że nie chodzi o skutek obżarstwa, o jakieś zaniedbania, ale o chorobę. Oczywiście otyłość bardzo często występuje na skutek pewnych zaniedbań, aczkolwiek sama w sobie jest chorobą i powinna być ona leczona. Nie można samodzielnie się jej pozbyć poprzez stosowanie ogólnie znanych diet. Rzeczywistość pokazuje, że udanych przypadków samodzielnego wyleczenia się z otyłości nie ma zbyt wiele, a tak naprawdę to można je policzyć na palcach jednej ręki.

Otyłość u dorosłych i dzieci

Bardzo groźnym zjawiskiem jest nie tylko otyłość u osób dorosłych, co raczej u dzieci. Jeśli bowiem te mają nieco więcej kilogramów niż powinny, to zazwyczaj rodzice tłumaczą sobie, że takie zjawisko jest normalne, że dziecko wybiega się i z wiekiem nie będzie problemu. Tymczasem o wagę dziecka należy dbać od jego najmłodszych lat, aby nie miało do czynienia ze zjawiskiem nadwagi oraz otyłości. Podstawowym problemem wywołującym otyłość u dzieci jest stosowanie niewłaściwych nawyków żywieniowych. Dawanie dzieciom wszystkiego, co chcąc, stawianie na jedzenie przetworzone w sposób sztuczny, stawianie na fast food, na pizzę, na słodkie napoje jest bardzo poważnym błędem popełnianym przez bardzo wiele osób, przez bardzo wielu rodziców.

Złe nawyki żywieniowe

Takie złe nawyki żywieniowe bardzo mocno rzutują na dorosłe życie dzieci, a tym samym zdrowe odżywianie to podstawowy element, którego celem jest właśnie zapobieganie wystąpienia zjawiska otyłości u dzieci. Niektóre z nich wprawdzie mają mniejsze tendencje do tego, aby szybko przybierać na wadze. Niemniej jednak należy pamiętać, że złe nawyki żywieniowe to nie tylko otyłość, ale także inne elementy wpływające na zdrowie, na zdrowy rozwój młodego człowieka. Przez złe nawyki żywieniowe można tak naprawdę bardzo szybko przekreślić szanse młodego człowieka na zdrowe życie. Inną kwestią wpływającą na zwiększenie ryzyka wystąpienia owej otyłości u dzieci, jest brak aktywności fizycznej, jest niewystarczająca ilość czasu poświęconego na sport, na rekreację. W tym miejscu jednym z najgorszych zwyczajów jest unikanie lekcji wychowania fizycznego. W tym względzie jednym z najgorszych elementów jest to, że na brak udziału w tych lekcjach odbywa się przy zgodzie i pełnym poparciu ze strony rodziców jak i braku jakiegokolwiek nacisku ze strony nauczyciela. Tak, więc otyłość u dzieci wynika z tych dwóch przyczyn.

Przybieranie na wadze

Nawet jeśli dziecko wykazuje pewne tendencje do tego, aby szybko przybierać na wadze, to jednak uczenie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat jest tym elementem, który może pozwolić ochronić dziecko od problemów z wagą własnego ciała. Należy podkreślić, że otyłość to nie tylko ta choroba sama w sobie i złe samopoczucie. To jednocześnie także zwiększone ryzyko wystąpienia innych groźnych chorób, zawałów serca, niewydolności serca, cukrzycy oraz innych trudnych do wyleczenia schorzeń. Należy pamiętać o tym, że uczenie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych jest tym elementem, dzięki któremu dziecko w wieku starszym będzie mogło łatwiej się rozwijać, będzie mogło realizować swoje pasje, a jednocześnie także będzie mogło w kwestii żywieniowej od czasu do czasu móc pozwolić sobie na coś niezdrowego, co nie będzie miało większego o negatywnego wpływu na jego zdrowie, na jego samopoczucie. Co najwyżej będzie to pewnego rodzaju rozkosz dla podniebienia bez negatywnych konsekwencji. Tak więc warto o tym pomyśleć i o tenże aspekt bezwzględnie zadbać.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *